Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Rocznik Opiekunów Medycznych - nabór tekstów

opublikowane: 16 mar 2019, 04:16 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni!

Powoli rozpoczynamy przygotowania do wydania czwartego numeru Rocznika Opiekunów Medycznych. W związku z tym czekamy na wasze pomysły, o czym chcielibyście przeczytać. A może jest wśród Was ktoś, kto chciałby zaprezentować innym własny artykuł?

Zgłoszenia i pomysły możecie wysyłać do końca marca na adres kontakt@opiekunmedyczny.com.pl, za pomocą formularza kontaktowego lub na naszej stronie na Facebooku - Opiekun Medyczny.

Z góry dziękujemy za wszystkie pomysły!

Zapisy na IV Ogólnopolską Konferencję Opiekunów Medycznych już otwarte!

opublikowane: 10 mar 2019, 03:13 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 24 mar 2019, 04:23 ]Już 11 maja 2019 zapraszamy na IV Ogólnopolską Konferencję Opiekunów Medycznych we Wrocławiu!

W tym corocznym wydarzeniu, podczas którego opiekunowie medyczni mają możliwość spotkania się w przyjaznej atmosferze, wymiany doświadczeńz znajdzie się w tym roku wiele ciekawych wykładów z zakresu psychologii, opieki, dietetyki czy nawet najnowszych technologii. 

Partnerzy Konferencji będą dla Was dostępni w przerwach na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Ale to nie wszystko!
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Konferencji, materiały szkoleniowe oraz drukowany egzemplarz Rocznika Opiekunów Medycznych a także skorzysta z przerw kawowych i obiadu zapewnionego przez organizatora.

By zapewnić sobie udział, prosimy o możliwie najszybsze wypełnienie poniższego formularza. Ilość miejsc ograniczona.
Dostępny jest już wstępny, ramowy plan konferencji - będziemy go aktualizować na bieżąco - kliknij tutaj.

Regulamin wydarzenia dostępny jest tutaj.

Ogólnopolski Konkurs Opiekuna Medycznego

opublikowane: 26 lut 2019, 12:03 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy Opiekunowie Medyczni.

Z przyjemnością pragniemy poinformować o niedawno ogłoszonym Ogólnopolskim Konkursie Opiekuna Medycznego. Organizatorem konkursu jest Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie, partnerem konkursu jest Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl

Konkurs odbędzie się 10.05.2019 o 9:30 w WZSP w Sztumie - ul. Reja 12.

Więcej informacji na poniższym plakacie i na stronie organizatora.

Do zobaczenia!

http://medyk.sztum.pl/ogolnopolski-konkurs-opiekuna-medycznego/

Przekaż 1% podatku na Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych!

opublikowane: 14 lut 2019, 10:57 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 14 lut 2019, 11:01 ]

Już od jutra możecie pobrać ze strony Ministerstwa Finansów wstępnie wypełnioną deklarację PIT.  Wystarczy wejść na stronę: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/  Wygodnie, prawda?

Pamiętaj, że możesz zmodyfikować swój PIT i przekazać 1% dla organizacji pozarządowych.

Przekaż 1% na działalność Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

Jak to zrobić? To proste! Zanim zaakceptujesz przygotowane rozliczenie wskaż organizację, której przekażesz 1% podatku!

W odpowiednie pola (pozycje J oraz K w formularzu PIT-37)

Organizacja: Fundacja FaniMani
KRS: 0000507234
Cel szczegółowy: 22780

Uwaga istotne jest wpisanie numeru "22780" jako cel szczegółowy. Fundacja FaniMani dzięki temu będzie mogła przekazać środki właściwej organizacji.

Na co będą przeznaczone otrzymane środki?

W zależności od zebranej kwoty przede wszystkim planujemy organizację warsztatów dotyczących przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu wśród opiekunów medycznych. Tylko od was zależy ile takich spotkań się odbędzie!

Dziękujemy!

Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego

opublikowane: 29 sty 2019, 09:59 przez Bartosz Mikołajczyk

https://www.gwp.pl/psychologia-w-zawodzie-i-w-pracy-opiekuna-medycznego.html
Na rynku pojawiła się nowa pozycja dla opiekunów medycznych "Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego" wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.  Patronat nad książką objęła m.in. Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych

Dzięki niej dowiecie się jak lepiej rozmawiać z pacjentami i ich rodzinami, jak przebiega rozwój psychiczny człowieka i wiele więcej. Publikację polecamy szczególnie aktywnym zawodowo opiekunom medycznym ale i wszystkim osobom, które opiekują się osobami niesamodzielnymi.  

Książka dostępna na stronie: https://www.gwp.pl/psychologia-w-zawodzie-i-w-pracy-opiekuna-medycznego.html

Opis wydawcy (z powyższej strony):

Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun medyczny? Na jakie trudności jest narażony? W jaki sposób rozmawiać z osobami starszymi? Jak komunikować się z rodziną podopiecznego? Jak poradzić sobie z chorobą najbliższych?

Z roku na rok rośnie liczba osób starszych w naszym społeczeństwie. Opieka nad nimi, to bardzo ważny i trudny społecznie temat. Autorka książki wskazuje główne przyczyny rosnącego zapotrzebowania na opiekunów medycznych i bardzo dokładnie omawia ich rolę. Zauważa duże znaczenie pracy opiekunów zarówno w ujęciu medycznym, jak i społecznym, jak również przybliża najważniejsze kompetencje i cechy osoby pełniącej tę rolę.

Przedstawia analizę rozwoju psychofizycznego człowieka, wyszczególniając jego kolejne etapy, pomaga zrozumieć jak funkcjonuje psychika człowieka, w zależności od wieku oraz na czym skupiają się jego działania. Zwraca także uwagę na najczęstsze choroby i dysfunkcje dotyczące osób starszych, tłumaczy też z jakimi trudnościami i problemami wiąże się ten etap życia człowieka. Następnie pokazuje dualizm i złożoność relacji opiekun-podopieczny. Książka dostarcza również informacji o prawidłowym sposobie komunikacji z osobą starszą, uwzględniając typowe dla wieku blokady, czy przeszkody. Pomaga wypracować najlepszy model rozmowy, zachowując komfort obu stron.

Przedstawia również prawidłowe zasady komunikacji z rodziną podopiecznego, a także wskazuje najczęściej popełniane błędy. Autorka omawia również obciążenia psychofizyczne, z którymi może się zmierzyć opiekun. Szczegółowo przedstawia najczęściej spotykane zagrożenia. Podpowiada jak poradzić sobie z chorobą rodziców, dziadków. Porusza także trudny temat dylematów etycznych i moralności, co czyni książkę kompletnym studium nie tylko dla zawodowych opiekunów medycznych, ale również dla osób, które na co dzień mierzą się z chorobą bliskiej osoby.

Podsumowanie 2018 roku

opublikowane: 6 sty 2019, 09:30 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy Opiekunowie Medyczni!

Dziękujemy za to, że kolejny rok jesteście z nami. Chcielibyśmy podsumować ubiegły rok oraz utwierdzić Was w tym, że dalej będziemy działać na rzecz opiekunów medycznych. Zrealizowane do tej pory działania mają przede wszystkim na celu jednoczenie opiekunów medycznych, promocję zawodu ale i przede wszystkim jego rozwój.

  • Strona www.opiekunmedyczny.com.pl oraz www.facebook.com/opiekun.medyczny/ - dwie strony, które cały czas stanowią platformę kontaktu i wymiany informacji pomiędzy opiekunami medycznymi.
  • Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych - już 3 edycja wydarzenia, podczas którego co roku spotykamy się w innym mieście by posłuchać cennych wykładów, podzielić się informacjami a także poznać innych opiekunów medycznych.
  • Rocznik Opiekunów Medycznych - coroczne pismo, które wydawane jest przy okazji konferencji. Dostępne bezpłatnie w formie elektronicznej.
  • Warsztaty - w tym roku przeprowadziliśmy kolejną edycję warsztatów KWASS (Komunikacja, Wypalenie, Asertywność, Stres i Sytuacje trudne w pracy OM) oraz STOP Agresji (przeciwdziałania agresji i mobbingowi w miejscu pracy opiekuna medycznego).
  • Uczestniczyliśmy również w wielu spotkaniach, debatach i konferencjach podczas których promowaliśmy zawód opiekuna medycznego i działaliśmy na rzecz jego rozwoju. Śledzimy również realizację Strategii na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce w zakresie dotyczącym opiekuna medycznego.
  • Podjęliśmy również współpracę z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Opiekunów Medycznych - www.opiekunmedyczny.org
To wszystko dzięki Wam i dla Was! 
Prosimy również o wsparcie Fundacji, dzięki czemu będziemy mogli robić jeszcze więcej. 
Więcej informacji jak to zrobić na stronie "Wesprzyj nas".

Dziękujemy!

Post bez tytułu

opublikowane: 23 gru 2018, 11:47 przez Krzysztof Tłoczek

Kochani opiekunowie 
i opiekunki! 
Życzenia ciepłych 
i rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia 
oraz samych sukcesów 
w nadchodzącym Nowym Roku, 
składa Wam zespół Portalu 
i Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl

Wyzwania dla aktywnego i zdrowego starzenia się - debata

opublikowane: 18 paź 2018, 11:04 przez Bartosz Mikołajczyk

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny zaprasza na Debatę "Wyzwania dla aktywnego i zdrowego starzenia się", która odbędzie się w dniu   14 listopada 2018 w Warszawie

Debata organizowana jest w ramach projektu

 "Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa", finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020, realizowanego w ramach Celu operacyjnego nr 5: Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się.

Projekt skierowany jest do osób po 60 roku życia, ich opiekunów, pielęgniarek, pracowników społecznych, architektów, organizatorów opieki zdrowotnej, samorządów, inwestorów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką.

 Główne zadanie projektu to edukacja w zakresie tematyki urazów i upadków - czynników predysponujących do ich wystąpienia oraz sposobów prewencji.

 Upadki to jedna z głównych przyczyn utraty zdrowia i życia wśród osób starszych. Stanowią tym samym znaczący problem społeczny.

Ze względu na stale rosnącą liczbę osób starszych, organizacja opieki senioralnej staje się wyzwaniem a zapewnienie bezpieczeństwa w opiece i funkcjonowaniu seniorów koniecznością. Zagadnienia poruszane w ramach debaty dotyczyć będą wyzwań demograficznych oraz organizacyjnych, a także opieki stacjonarnej i domowej względem osób starszych. 

Wypracowane w trakcie debaty rekomendacje zostaną zebrane i wydane w formie raportu będącego solidnym podłożem dla wytyczania kierunków przyszłym działaniom.

Harmonogram debaty

9:30 Otwarcie debaty - dr n. med. Grzegorz Juszczyk Dyrektor NIZP-PZH

9:45 Wprowadzenie do debaty

10:15 I panel - Wyzwania demograficzne i organizacyjne opieki senioralnej

11:00 Przerwa kawowa

11:30 II panel - Opieka stacjonarna nad seniorami

12:15 III panel - Terapia i opieka domowa seniora

13:00 Podsumowanie

13:15 Lunch

Udział w  debacie jest bezpłatny 


Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://debatawyzwania14112018.evenea.pl/

Konferencja: Systemy dla szpitali i placówek medycznych

opublikowane: 5 paź 2018, 23:46 przez Bartosz Mikołajczyk

Zapraszamy do debaty z Ekspertami podczas wydarzenia:
Systemy dla szpitali i placówek medycznych

25 października 2018 r., Warszawa, Wstęp wolny, wymagana rejestracja->>
    

    W dzisiejszych czasach celem nadrzędnym dla kadry zarządzającej szpitalami i przychodniami jest zachowanie ciągłości świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnym wzroście poziomu usług medycznych. Założenia te są realizowane poprzez m.in. racjonalizację wydatków, optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów ludzkich, zwiększenie konkurencyjności na rynku usług medycznych, wprowadzanie innowacyjnych metod leczenia i zakup zaawansowanego
technologicznie sprzętu.
Nowatorskie zarządzanie ma na celu uruchomienie prawidłowych mechanizmów wspierających dynamiczny rozwój firmy w przyszłości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych zintegrowanych systemów!


W programie:

Warsztat - "Co Batman robi w kolejce do lekarza, czyli RODO w ochronie zdrowia" - Paweł Kaźmierczyk -
Prawnik, Kancelaria DZP
(Po 25 maja 2018 r, tj. odkąd obowiązują przepisy RODO, wielu świadczeniodawców ma poważne problemy związane z ochroną danych pacjentów – nie wie dokładnie, jak powinno postępować. W niektórych przypadkach dochodzi więc do absurdalnych sytuacji, które są uciążliwe dla pacjentów i ich bliskich (np. nieudzielanie rodzicom informacji o hospitalizacji przyjętego z wypadku dziecka) lub wręcz stwarzają zagrożenia dla pacjentów (anonimizacja niemal wszelkich informacji o pacjencie, która zwiększa ryzyko pomyłki w nagłych sytuacjach)).

Warsztat dostarczać będzie informacje o tym, co jest źródłem obecnych trudności w poprawnym wdrożeniu przepisów RODO w ochronie zdrowia, co stwarza największe problemy, a także jak je rozwiązać i jakie wnioski wyciągnąć na przyszłość, w tym m.in.:
- Wskazówki wypracowane przez Grupę Roboczą działającą przy Ministrze Cyfryzacji;
- Aktualne postanowienia Kodeksu branżowego dla ochrony zdrowia;
- Projektowane zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
- Case study najbardziej problematycznych sytuacji.)

- mgr inż. Krzysztof Szmigielski - Kierownik Sekcji Informatyki, Szpital Wolski
"Centralny system monitorowania warunków środowiskowych w Szpitalu Wolskim w Warszawie – opracowanie i wdrożenie"
(W jednostkach służby zdrowia konieczne jest monitorowania warunków środowiskowych na przykład w: Aptece (temperatura w lodówkach i magazynach, wilgotność powietrza), Archiwum zakładowym (temperatura i wilgotność powietrza w magazynach), Banku Krwi (temperatura w lodówkach z krwią i preparatami krwiopochodnymi), oddziałach (temperatura w lodówkach z resztkami poprzetoczeniowymi). W krótkim wystąpieniu przedstawiona zostanie koncepcja,
oraz opis wdrożenia centralnego systemu monitorowania warunków środowiskowych w Szpitalu Wolskim w oparciu o IoT i rozwiązania Open Source.)

- Grzegorz Głowacki - Kierownik Projektów, Centralne Zakupy OSSP
"Rola e-marketingu w działalności prywatnych placówek medycznych"
(Większość prywatnych placówek medycznych wykonywała usługi medyczne w ramach umów z NFZ. Ograniczenie kontraktów NFZ dla prywatnych placówek powoduje konieczność zdobywania Pacjentów na płatne zabiegi medyczne. Proces pozyskania i utrzymania Pacjenta jest dla wielu placówek nowym, a zarazem trudnym wyzwaniem. Prelekcja będzie starała się odpowiedzieć na pytanie: "W jaki sposób wykorzystać internet i nowoczesne kanały komunikacji w celu zbudowania relacji z Pacjentami?")

- Robert Reszkowski- Business Sales Manager, EPSON EUROPE B.V. sp. z o.o.
"Konektor medyczny pomostem do optymalizacji procesów przepływu dokumentów w jednostkach służby zdrowia"

- mec. Szymon Zięba - Radca Prawny, Patrimonium Kancelaria Prawnicza i mec. Joanna Hetman–Krajewska - Adwokat i radca prawny Patrimonium Kancelaria Prawnicza
"Dane osobowe i prawo reklamy w kontekście działalności szpitali i placówek medycznych"

Grupa docelowa:
Do udziału zapraszamy przedstawicieli publicznych i prywatnych placówek Ochrony Zdrowia:

• Dyrektorów administracyjnych
• Kierowników Działów Finansowych i Księgowych
• Kierowników Działów IT
• Kierowników Działów Zamówień
• Przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia
• Przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia
• Przedstawicieli administracji samorządowej.

Udział jest bezpłatny dla wyżej wymienionych osób.
Uczestnikom gwarantujemy: materiały konferencyjne, przerwy kawowe, możliwość konsultacji z Ekspertami.

Kontakt z organizatorem:
Daria Biernacka
mobile: +48/531 375 811

STOP AGRESJI - nowe warsztaty dla OM!

opublikowane: 18 wrz 2018, 12:16 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 29 sty 2019, 09:46 przez Bartosz Mikołajczyk ]

Opiekun medyczny należy do jednego 
z zawodów, których zadaniem jest opieka nad osobami w placówkach służby zdrowia. 

Z badań Amerykańskiego Związku Pielęgniarskiego wynika, że 25% pielęgniarek oceniło agresję jako poważny problem w miejscu pracy a ponad 57% doświadczyło agresji werbalnej w miejscu pracy słownej a 17% fizycznej. Umiejętność radzenia sobie z agresją w miejscu pracy jest niezwykle ważna by opiekunowie medyczni mogli lepiej radzić sobie ze stresem, jak również przeciwdziałać skutkom przemocy (fizycznym jak i psychicznym).

Wychodząc na przeciw Waszym potrzebom i oczekiwaniom, Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Opiekunów Medycznych serdecznie zaprasza na Warsztaty "Stop Agresji", które zawierają rzetelne i zgodne z obecnym stanem wiedzy z zakresu psychologii informacje na temat sposobów rozpoznawania oznak agresji i jej zapobieganiu.

Program warsztatów przybliży uczestnikom umiejętności radzenia sobie z wysokim poziomem stresu, przeciwdziałaniem wystąpienia agresji i możliwościami poradzenia sobie z nią. Pomoże zrozumieć również jakie mechanizmy kryją się za powstawaniem agresji.

Jeśli jesteś opiekunem medycznym i pracujesz obecnie na tym stanowisku (lub pokrewnym) - nie czekaj - zapisz się już dziś.

Warszawa - 17 XI 2018 - kliknij TUTAJ by się zapisać!
ul. Długa 29 (budynek Federacji Związków Zawodowych "METALOWCY")

Katowice - 1 XII 2018 - kliknij TUTAJ by się zapisać!
ul. Żeliwna 38 - Sala A

Warsztaty odbędą się w godzinach 10:00-16:00

UWAGA! Warsztaty "Stop Agresji" są bezpłatne dla członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych!

Więcej informacji jak zostać członkiem OSOM na stronie: www.OpiekunMedyczny.org

Koszt dla pozostałych osób: 100 zł.

Opłatę prosimy wnieść w ciągu 7 dni od rejestracji na konto Fundacji: Nest Bank 66 2530 0008 2018 1028 2174 0001 w tytule podając imię i nazwisko uczestnika.

1-10 of 124