Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Konferencja Opiekun Medyczny 2017 - III Komunikat

opublikowane: 17 mar 2017, 10:36 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 18 mar 2017, 12:38 ]

Szanowni Państwo.

Na stronie konferencji zamieściliśmy już program konferencji oraz informacje o prelegentach.

Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami pod linkiem:

Tematyka wykładów dobierana była tak, by były one jak najbardziej dopasowane do specyfiki zawodu opiekuna medycznego. Na prelegentów wybraliśmy osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, które są powiązane zawodowo z naszą profesją. Wszystko to aby każdy uczestnik mógł jak najbardziej skorzystać z tego wydarzenia.

Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie:

Przypominamy - Konferencja odbędzie się 13.05.2017 w Krakowie (ul. Rajska 1) w godzinach 10-17.
Koszt uczestnictwa to 85zł.

Do zobaczenia!

Darmowe porady psychologa

opublikowane: 13 mar 2017, 12:23 przez Bartosz Mikołajczyk

Szanowni Państwo.

Rozpoczynamy nowy projekt fundacji, którym jest darmowe poradnictwo psychologiczne w formie porad e-mailowych.

DLA KOGO?

Darmowe porady psychologa skierowane są dla opiekunów medycznych już pracujących w tym zawodzie, jak również osób jeszcze kształcących się.

JAK SKORZYSTAĆ?

Skorzystanie z porady psychologa jest bardzo proste - wyślij e-mail na adres kontakt@opiekunmedyczny.com.pl. W treści maila opisz swoją sytuację i pytania. Odpowiedź uzyskasz w ciągu 3 dni roboczych. Z uwagi na ułatwienie odpisywania na e-maile prosimy o wpisanie w tytule wiadomości "Psycholog".

OPŁATY?

Brak! Porad udzielamy bezpłatnie, niemniej jednak żeby takie projekty mogły działać potrzebujemy waszego wsparcia. Jeśli możesz przekaż nam darowiznę. Tu znajdziesz więcej informacji jak to zrobić.

W JAKIEJ SYTUACJI MOŻNA SKORZYSTAĆ?

Porady powinny dotyczyć sytuacji w której znajduje się opiekun medyczny - niezależnie czy dotyczy radzenia sobie ze stresem, wypalenia zawodowego czy innych. Nie udzielamy jednak porad dotyczących życia rodzinnego, porad wychowawczych lub innych nie związanych z tym zawodem.

Konferencja Opiekun Medyczny 2017 - II Komunikat

opublikowane: 17 lut 2017, 07:29 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 17 lut 2017, 07:30 ]

Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl ma zaszczyt zaprosić państwa na


II Ogólnopolską Konferencję dla opiekunów medycznych „Opiekun Medyczny 2017”

Która odbędzie się 13.05.2017 w Krakowie w godzinach 10-17.


Miejsce konferencji: ul. Rajska 1, Kraków


Tegoroczna konferencja składała się będzie z 3 bloków tematycznych, podczas których przeprowadzone zostaną sesje wykładowe:

I. Opiekun Medyczny – podczas której uczestnicy zdobędą więcej informacji na temat możliwości rozwoju zawodowego, perspektyw pracy oraz innych dotyczących naszego zawodu. W bloku tym przedstawimy również wyniki corocznego raportu.

II. Zdrowie i profilaktyka zdrowotna – m.in. przybliżymy rolę, jaką opiekun medyczny może przyjmować w profilaktyce zdrowia, żywienie w niektórych stanach chorobowych a także zagadnienia dotyczące seksualności osób starszych i niepełnosprawnych.

III. Opieka nad pacjentem – blok ten skupiony będzie przede wszystkim na zagadnieniach dotyczących prawidłowej opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi m.in. w przebiegu schorzeń kardiologicznych i nowotworowych.

Wykłady prowadzone będą przez psychologa, pielęgniarki, opiekuna medycznego a także dietetyczkę. Pełna lista wykładowców podana zostanie na stronie konferencji.

Informujemy również, ze przyjmujemy zgłoszenia tekstów do publikacji w drugim numerze Rocznika Opiekunów Medycznych. Teksty należy przesłać do 31.03.2017 na adres: kontakt@opiekunmedyczny.com.pl


Opłata za udział w konferencji wynosi 85 zł.


Formularz rejestracji dostępny jest na stronie: https://pozarzadowy.expert/wydarzenia/konferencja-opiekun-medyczny-2017/


Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie opłaty w ciągu 7 dni od rezerwacji miejsca. W przypadku braku opłaty możliwa będzie rejestracja i dokonanie opłaty na miejscu (w zależności od dostępności miejsc).


Rejestracja uczestników otwarta będzie do 11.05.2017 lub do wyczerpania miejsc


Plan konferencji i dalsze informacje zamieszczane będą na stronie konferencji.


Każdy uczestnik otrzyma materiały konferencyjne, egzemplarz Rocznika Opiekunów Medycznych oraz certyfikat uczestnictwa w konferencji.


W przypadku dodatkowych pytań prosimy o przesłanie wiadomości na kontakt@opiekunmedyczny.com.pl

Obywatelski projekt ustawy - wynagrodzenia

opublikowane: 2 lut 2017, 23:21 przez Bartosz Mikołajczyk

Porozumienie Zawodów Medycznych zbiera podpisy pod projektem obywatelskiej ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia.

Podstawowe założenie ustawy to ustalenie widełek płacowych dla pracowników służby zdrowia. Najniższe wynagrodzenie dla opiekuna medycznego zgodnie z propozycja wynosiłoby równowartość średniego wynagrodzenia. Wynagrodzenie będzie zwiększane corocznie by osiągnąć wartość ustawową w lipcu 2019.

PZM potrzebuje 100 tysięcy podpisów. Listę do zbierania podpisów, projekt ustawy oraz wszelkie inne informacje można znaleźć na stronie:

http://www.rezydenci.org.pl/…/obywatelski-projekt-ustawy-1…/

Zachęcamy do zbierania podpisów w miejscu pracy - projekt dotyczy wszystkich zawodów.

Rocznik Opiekunów Medycznych - nabór tekstów

opublikowane: 25 sty 2017, 04:32 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni!

Powoli rozpoczynamy przygotowania do wydania drugiego numeru Rocznika Opiekunów Medycznych. W związku z tym czekamy na wasze pomysły, o czym chcielibyście przeczytać. A może jest wśród Was ktoś, kto chciałby zaprezentować innym własny artykuł?

Zgłoszenia i pomysły możecie wysyłać na adres kontakt@opiekunmedyczny.com.pl, za pomocą formularza kontaktowego lub na naszej stronie na Facebooku - Opiekun Medyczny.

Z góry dziękujemy za wszystkie pomysły!

Konferencja Opiekun Medyczny 2017 - I Komunikat

opublikowane: 17 sty 2017, 10:27 przez Bartosz Mikołajczyk

Szanowni Państwo!

W imieniu Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl mam zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną edycję konferencji przeznaczonej dla opiekunów medycznych i osób zainteresowanych tym zawodem.

Zainteresowanie pierwszą, coroczną konferencją, przekroczyło nasze najśmielsze wyobrażenia. Gdy rok temu zaczynaliśmy przygotowania nie spodziewaliśmy się jak szybko sprawy się rozwiną i jak bardzo w opinii wielu osób jest to potrzebne wydarzenie.

Konferencja organizowana jest w ramach Dnia Opiekuna Medycznego – nieformalnej inicjatywy zaproponowanej przez nasz zespół. W ramach obchodów tego dnia nie tylko organizujemy konferencję, ale również wydamy kolejny numer Rocznika Opiekunów Medycznych.

W tym roku konferencja odbędzie się 13.05.2017 w Krakowie. Dokładny plan, godziny oraz lokalizacja podane będą w kolejnych komunikatach.

Tegoroczna konferencja składała się będzie z 3 bloków tematycznych, podczas których przeprowadzone zostaną sesje wykładowe:

I. Opiekun Medyczny – podczas której uczestnicy zdobędą więcej informacji na temat możliwości rozwoju zawodowego, perspektyw pracy oraz innych dotyczących naszego zawodu. W bloku tym przedstawimy również wyniki corocznego raportu.

II. Zdrowie i profilaktyka zdrowotna – m.in. przybliżymy rolę, jaką opiekun medyczny może przyjmować w profilaktyce zdrowia, żywienie w niektórych stanach chorobowych a także zagadnienia dotyczące seksualności osób starszych i niepełnosprawnych.

III. Opieka nad pacjentem – blok ten skupiony będzie przede wszystkim na zagadnieniach dotyczących prawidłowej opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi m.in. w przebiegu schorzeń kardiologicznych i nowotworowych.

Koszt uczestnictwa to 85 zł, w ramach którego poza zdobyciem wielu przydatnych w pracy informacji uczestnik otrzyma również materiały konferencyjne, drukowany egzemplarz drugiego numeru Rocznika Opiekunów Medycznych, jak również poczęstunek w trakcie przerw kawowych.

Aby zarezerwować udział prosimy o rejestrację na stronie: Formularz rejestracji

Zapraszamy nie tylko czynnych zawodowo opiekunów medycznych, ale również osoby w trakcie nauki, przedstawicieli innych zawodów, rodziny osób starszych i niepełnosprawnych ale i każdego zainteresowanego tematyką – konferencja otwarta jest dla wszystkich.

Do zobaczenia 13 maja w Krakowie!

Prezes Zarządu Fundacji

Bartosz Mikołajczyk

"Opiekun medyczny w służbie zdrowia w Polsce. Raport za rok 2016" - Badanie rozpoczęte!

opublikowane: 3 sty 2017, 10:51 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 14 mar 2017, 09:25 ]

Rozpoczynamy kolejną edycję badania do raportu "Opiekun medyczny w służbie zdrowia w Polsce"!
Prosimy o wypełnienie ankiety przez każdą osobę która zdobyła już ten tytuł lub która jest w trakcie nauki zawodu. Wypełnienie ankiety zajmie ok. 20-30 minutUwaga! Tylko ankiety wypełnione w całości będą włączone do raportu. 

ANKIETA ZAKOŃCZONA - DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ

Prosimy o poświęcenie tego czasu, pozwoli nam to na lepsze obserwowanie sytuacji opiekunów medycznych w Polsce i jak zmienia się ona z roku na rok. Ankieta będzie dostępna do końca marca.

Wyniki zostaną opublikowane w ramach Dnia Opiekuna Medycznego już wkrótce!

Badanie jest całkowicie anonimowe, wyniki będą opublikowane wyłącznie w formie zbioru danych.

Podsumowanie 2016 roku

opublikowane: 2 sty 2017, 07:55 przez Bartosz Mikołajczyk

Początek roku to dobry czas na podsumowanie tego, co nasza Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl zdziałała podczas ubiegłego roku.


Na początek chcielibyśmy zaznaczyć, że początek roku związany był głównie z zakończeniem formalności związanych z rejestracją (konto bankowe, Urząd Skarbowy i tym podobne).


Główną osią działalności naszej fundacji jest portal OpiekunMedyczny.com.pl, którego działalność kontynuujemy i póki co nie zamierzamy przestać. :)


Na początku roku rozpoczęliśmy badanie „Opiekun Medyczny w służbie zdrowia w Polsce. Raport za rok 2015”. Ankieta dostępna była przez 2 miesiące i pozwoliła opiekunom medycznym wypowiedzieć się na temat ich aktualnej sytuacji.


14 maja 2016 zorganizowaliśmy pierwszą konferencję dla opiekunów medycznych - „Opiekun Medyczny 2016”. Inicjatywa ta w planach będzie coroczną inicjatywą podczas której uczestnicy będą mieli możliwość spotkania się z innymi opiekunami medycznymi, wymiany doświadczeń a także przede wszystkim miejscem, gdzie będą mogli zdobywać dodatkową wiedzę. Zainteresowanie pierwszą edycją przekroczyło nasze oczekiwania. Kolejne edycje konferencji będą realizowane co roku w okolicach 14 maja i planujemy zapraszać na nie przedstawicieli różnych środowisk.


Przy okazji konferencji pracowaliśmy nad kolejnym projektem jakim jest Rocznik Opiekunów Medycznych. Czasopismo to skierowane jest do aktywnych zawodowo opiekunów medycznych, którzy chcą samodzielnie rozszerzać wiedzę. Kolejne wydania będą miały premierę podczas corocznej konferencji.


Pod koniec roku zorganizowaliśmy warsztaty KWASS. Nazwa pochodzi od pierwszych liter tematów, którymi zajmowaliśmy się podczas spotkań – Komunikacja, Wypalenie zawodowe, Asertywność, Stres, Sytuacje trudne w pracy. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się więcej na temat komunikacji, identyfikacji barier jak również jak polepszyć komunikację, czym jest asertywność, jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, jak radzić sobie ze stresem oraz trudnymi sytuacjami w pracy. Jest to pierwsza edycja z serii warsztatów wzmacniających umiejętności interpersonalne. Kolejne edycje przewidziane są do realizacji cyklicznie w kolejnych latach.


Przygotowaliśmy też Informator dot. HIV/AIDS dla opiekunów medycznych w którym przede wszystkim przedstawialiśmy czym jest HIV a czym AIDS, jaka jest wiedza opiekunów medycznych na temat wirusa, rozprawialiśmy się z mitami na temat HIV a także zastanawialiśmy się nad rolą opiekuna medycznego w profilaktyce zakażeń i w opiece nad osobą zakażoną tym wirusem lub chorą na AIDS. W kolejnych latach planujemy więcej informatorów dotyczących specyfiki pracy z różnymi pacjentami.


Poza tym na portalu zamieściliśmy więcej informacji o innych zawodach opiekuńczych. Jako fundacja przedstawiliśmy nasze stanowisko w kwestii utworzenia „nowego zawodu medycznego pomiędzy pielęgniarką a opiekunem medycznym”, skontaktowaliśmy się z OZZPiP w kwestii projektu płacowego dla pracowników medycznych.


To wszystkie działania jakie prowadziliśmy w ubiegłym roku. Zakładając fundacje nie spodziewaliśmy się, że uda się zrobić nam aż tyle. W kolejnym roku działalności planujemy utrzymać podobne tempo działania. Nie jest to jednak możliwe bez Was – dlatego prosimy was o wsparcie. Każda darowizna pozwala nam działać.


Darowizny na cele statutowe można przekazywać na konto naszej fundacji: 

PKO BP 49 1020 3802 0000 1102 0196 3925 


I pomyśleć, że wszystko to robi mała grupa osób w swoim czasie wolnym :)

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

opublikowane: 23 gru 2016, 05:28 przez Krzysztof Tłoczek

Wszystkim przyszłym i obecnym opiekunom medycznym, a także ich podopiecznym oraz tym, którzy są im bliscy, pragniemy życzyć zdrowych, spokojnych, a przede wszystkim pełnych nadziei i ciepła Świąt Bożego Narodzenia. 
W Nowym Roku zaś realizacji zamierzonych celów, rozwoju w życiu zawodowym i wiele dobra i miłości w życiu prywatnym.

Do tych życzeń dołączamy najnowszą kolędę w wykonaniu Magdy Umer i Grzegorza Turnaua :)

KolędaZespół Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl

Dzień Opiekuna Medycznego - ankieta

opublikowane: 8 gru 2016, 08:31 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 11 gru 2016, 10:24 ]

W ramach Dnia Opiekuna Medycznego nasza fundacja organizowała będzie konferencję. Jest to coroczna inicjatywa, którą kierujemy do opiekunów medycznych - zarówno tych aktywnych zawodowo i tych w trakcie nauki, jak również i do wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Chcemy Ci zadać 3 pytania, dzięki którym będzie nam łatwiej dopasować termin, miejsce i tematykę do potrzeb Twoich jak również i innych opiekunów medycznych. Wypełnienie ankiety nie zajmie więcej niż 5 minut. Dziękujemy!


Ankieta dostępna do 31.12.2016

1-10 of 95