Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Projekt zmian w kształceniu OM

opublikowane: 5 sty 2021, 10:25 przez Bartosz Mikołajczyk

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące Projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

Projekt ten zakłada zgłoszone przez Ministerstwo Zdrowia zmiany:

    a) zmianę nazwy kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie z „MED.03. Świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej” na: „MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej”,
    b) wydłużenie okresu nauczania z roku do dwóch lat,
    c) wprowadzenie kształcenia w szkole policealnej wyłącznie w formie dziennej,
    d) odstąpienie od możliwości prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych i kursów umiejętności zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie

Swoje stanowisko w tej sprawie, jako organizacja reprezentująca opiekunów medycznych, zgłosiło również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych.

O dalszych losach rozporządzenia będziemy informować na bieżąco. W przypadku wejścia w życie rozporządzenia, kolejnym krokiem będą konsultacje nowej podstawy programowej.

Praca dla opiekuna medycznego

opublikowane: 27 paź 2020, 10:01 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni. W związku z epidemią pojawiło się wiele ofert pracy, którymi chcemy się z Wami podzielić. Prosimy również o śledzenie strony Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, na której zamieszczane będą dalsze oferty pracy. 

http://opiekunmedyczny.org/oferty-pracy/

1. LUXMED poszukuje pracowników do szpitala w Warszawie. 

Stawka dla opiekuna medycznego do 40 zł brutto za godzinę pracy,
Deklaracja możliwości dalszej pracy w szpitalu, po zakończeniu funkcjonowania szpitala COVID.
Szeroki pakiet ubezpieczenia na życie, w najszerszym zakresie,  opłacany przez Szpital Św. Elżbiety, przez cały okres zatrudnienia w Szpitalu. Pakiet jest aktywny od początku zatrudnienia, bez okresu karencji.
Abonament LUXMED.
W przypadku zachorowania na COVID, w związku z zatrudnieniem w Szpitalu, pracownik będzie uprawniony do świadczenia postojowego przez okres 1 miesiąca, w wysokości równej średniemu przychodowi uzyskanemu w Szpitalu w miesiącu poprzedzającym.
Dla osób mieszkających daleko od Warszawy możliwość zakwaterowania. W trakcie 12h dyżuru zapewnione posiłki. 

Zgłoszenia można przesyłać poprzez stronę:
2. Praca przy pobieraniu wymazów Alab – Katowice, Poznań, Olsztyn3. Praca przy pobieraniu wymazów Diagnostyka – Bielsko-Biała, Gdynia, Katowice, Kielce, Lublin, Łódź, Miastko, Poznań, Szczecin, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Ząbkowice Śląskie


4. Praca przy pobieraniu wymazów Alab – Warszawa, Płock, Wrocław

Rocznik Opiekunów Medycznych - Tom 5

opublikowane: 7 paź 2020, 09:19 przez Bartosz Mikołajczyk

Na naszej stronie dostępny jest już 5 numer Rocznika Opiekunów Medycznych.

Znajdziecie w nim wiele ciekawych treści, które omawiane były podczas V Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych.

Jak zwykle Rocznik jest dostępny całkowicie bezpłatnie w formacie pdf (do odczytu wymagany jest odpowiedni program np. Adobe Reader). Wystarczy kliknąć poniższy link.


Pozostałe wydania znajdziecie na stronie: http://opiekunmedyczny.com.pl/rocznik

Do zobaczenia na kolejnej konferencji już 15.05.2021 w Katowicach!

Bezpłatny webinar – Pacjent i opiekun. Komfort i bezpieczeństwo opiekuna i pacjenta podczas przemieszczania

opublikowane: 5 paź 2020, 09:01 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 5 paź 2020, 09:02 ]

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych objęło patronatem webinar „Pacjent i opiekun. Komfort i bezpieczeństwo opiekuna i pacjenta podczas przemieszczania”, który odbędzie się 22 października 2020 roku w godz. 10:00-11:00. Po zarejestrowaniu się na stronie wydarzenia, webinar jest darmowy.

Więcej informacji o webinarze i formularz rejestracji dostępny jest na stronie: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/akademiawinncarewebinar

Walne Zgromadzenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych

opublikowane: 3 paź 2020, 00:24 przez Bartosz Mikołajczyk

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zamieściło na swojej stronie relację z Walnego Zgromadzenia, które odbyło się 19.09.2020.

Podczas niego przedstawiono sprawozdania merytoryczne i finansowe za 2020 rok. Zarząd przedstawił zrealizowane zadania, których było bardzo dużo w ubiegłym roku.

Członkowie dyskutowali również nad tym, jakie zadania powinny być zrealizowane w przyszłości.

Podczas WZ przyjęto też nowy katalog czynności wykonywanych przez opiekuna medycznego, nowy wzór dokumentacji om, oraz przyjęto wzór legitymacji członkowskiej, którą otrzymają wszyscy członkowie OSOM.

Cały wpis dostępny jest na stronie OSOM:

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych to prężnie działająca organizacja, która zrzesza opiekunów medycznych, reprezentuje ten zawód i działa na rzecz zmian dotyczących tej grupy. Obecnie jest to jedyne, aktywnie działające Stowarzyszenie o zasięgu ogólnopolskim, które zrzesza opiekunów medycznych.

Relacja z V Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych

opublikowane: 22 wrz 2020, 07:33 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 22 wrz 2020, 07:37 ]

Za nami V Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych. Wydarzenie o tyle ważne, że jest to jedna z niewielu inicjatyw skierowanych dla opiekunów medycznych, ale jednocześnie jest to najdłużej działająca inicjatywa szkoleniowa dla opiekunów medycznych.

Wydarzenie to organizowane jest co roku od 2016 roku przez Fundację OpiekunMedyczny.com.pl, od 2019 roku partnerem wydarzenia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych. Obie organizacje są najprężniej działającymi na rzecz opiekunów medycznych organizacjami pozarządowymi.

W tym roku stan epidemii znacząco skomplikował organizację konferencji – jednak nie znaczy to, że poddaliśmy się. Jubileuszowa konferencja nie mogła zostać odwołana. W związku z tym, w innym terminie i online, ale wydarzenie odbyło się i jak co roku, zgromadziło wielu opiekunów medycznych zainteresowanych rozwojem osobistym i swoim zawodem.

Uczestników powitał Prezes Zarządu Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl, który wraz z Wiceprezesem Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych Krzysztofem Tłoczkiem oraz Sekretarz Zarządu OSOM Agnieszką Rucińską otworzył V Ogólnopolską Konferencję Opiekunów Medycznych.

Wykład „Per Aspera Ad Astra” (Przez trudy do gwiazd) wygłosił Dr Paweł Preś, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład o tyle interesujący, że całkowicie niezwiązany z opiekunami medycznymi, a dotyczący astronomii. Wzorem wielu konferencji naukowych zdecydowaliśmy, że co roku jeden z wykładów będzie całkowicie niezwiązany z naszym zawodem. Ma to na celu poszerzenie zainteresowań uczestników i skierowanie uwagi na tematy inne niż opieka.

Kolejnym wykład to kolejna nowość – tym razem do prelekcji zaprosiliśmy zagranicznego gościa. Pani Jacqui Hough z National Association of Phlebotomists (Krajowe Towarzystwo Flebotomisty) z Wielkiej Brytanii przedstawiła nam proces tworzenia zawodu flebotomisty w jej kraju. Przed problemami, z którymi nasz system zdrowia musi się zmierzyć w najbliższych latach, NHS napotkał już wiele lat temu – flebotomista powstał w latach 90, z powodów które obecnie pojawiają się w naszym kraju i które są przyczynkiem do utworzenia podobnego rozwiązania w naszym kraju.

Dr n. o zdr. Beata Cholewka przedstawiła niezwykle interesujący wykład, podczas którego przedstawiła jak powinien wyglądać zespół interdyscyplinarny oraz jaką role ma w nim opiekun medyczny a jaką pielęgniarka. Jest to kolejny ważny głos, mówiący o tym jak ważna jest właściwa współpraca opiekuna medycznego i pielęgniarki. Tylko dzięki niej można zapewnić pacjentowi właściwą jakość opieki, a pracownikom komfortowe warunki pracy.

Czy na oddziale szpitalnym można tak zorganizować pracę by w pełni wykorzystać kompetencje opiekuna medycznego? W poprzednim wykładzie w teorii opisane zostały możliwości takiej organizacji pracy i prawidłowej współpracy zespołu. Czy jest to możliwe jednak w praktyce? Jak pokazała dr n. o zdr. Monika Tomaszewska - Dyrektor departamentu pielęgniarstwa i położnictwa LUX MED oraz dr Barbar Gad-Karpierz- Dyrektor medycznego szpitali LUX MED, jak najbardziej jest to możliwe. Wszystko zależy jednak od właściwej organizacji pracy, a to niestety w niektórych miejscach szwankuje. Warto zatem zapoznać się z przykładami, gdzie organizacja pracy została wprowadzona w przemyślany i holistyczny sposób i z takich przykładów, jak przykład szpitalu LUX MED korzystać by poprawić przede wszystkim jakość opieki nad pacjentem.

W tym roku opiekunowie medyczni pokazali na wiele sposobów, jak istotnym są elementem systemu opieki zdrowotnej oraz społecznej. W trakcie pandemii opiekowali się pacjentami, pomagali im poradzić sobie z tą trudną sytuacją, często kosztem swojego zdrowia. Ale jak się okazało potencjał tej grupy zawodowej jest znacznie większy. W związku z koniecznością zwiększenia ilości testów na obecność koronawirusa pojawił się pomysł, by również i opiekunowie medyczni mogli pobierać wymazy na obecność koronawirusa. W dobie tego, że bardzo często wymazy pobierali żołnierze WOT, udostępnienie takiej możliwości profesjonalistom z przygotowaniem medycznym jest z pewnością działaniem na korzyść pacjenta, co zapewni wysoką jakość pobierania prób. Jednym z laboratoriów, który zatrudniał opiekunów medycznych jest sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA. Podczas wykładu Pani Danuta Kozłowska Dyrektor ds. Medycznych przedstawiła w jaki sposób opiekunowie medyczni są uczeni pobierania wymazów tak, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pacjentowi oraz by jak najlepiej pobrać wymaz.

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest podróżować po całym świecie. Powoduje to, że coraz częściej w pracy opiekunowie medyczni spotykają się z osobami z innych kultur. Jest to z jednej strony bardzo pouczające i rozwijające doświadczenie, może jednak prowadzić do wielu niezrozumień a nawet konfliktów. Stąd też istotne jest, by opiekunowie medyczni chcieli dowiadywać się więcej na temat innych kultur. Z wykładem na ten temat przybyła do nas Dr n. o zdr. Katarzyna Beata Głodowska wykładowca Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Opiekun medyczny pracując z pacjentami powinien wiedzieć, nie tylko jak opiekować się pajetami z innych kręgów kulturowych, ale i różnej orientacji seksualnej, pacjentów transseksualnych czy rożnego wyznania.

Komunikacja to złożony proces, który warto usprawniać. Czy do sprawnej komunikacji można wykorzystać rysunki? Nie tylko można, wręcz powinno się! O tym, przekonał nas mgr Paweł Łaszkiewicz – psycholog, trener. W ciekawy sposób pokazał, jak można w graficznej formie pokazać pacjentowi na przykład kiedy powinien przyjąć leki oraz ile. To tylko jeden z przykładów jak można wykorzystać rysunki do komunikacji z pacjentem. Flipowanie – zapamiętajcie to hasło.

Ostatnim wykładem był wykład mgr inż. Damiana Szubskiego Prezesa Polskiego Towarzystwa Ortotyki i Protetyki Narządu Ruchu, który przybliżył na czym polega protetyka narządu ruchu. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych podpisało list intencyjny z PTOiPNR, gdyż współpraca z różnymi przedstawicielami zawodów medycznych jest niezwykle ważna.

Na zakończenie konferencji prowadzący odpowiadali na pytania uczestników oraz podziękowali uczestnikom na wysłuchanie wykładów oraz prowadzącym za niezwykle wysoki poziom merytoryczny wykładów.

Sentencja „Per Aspera Ad Astra” to nie tylko hasło przewodnie tegorocznej konferencji, ale i myśl, która powinna przyświecać każdemu z nas – pomimo wielu trudów Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych celuje właśnie do „gwiazd” - do tego, by zawód opiekuna medycznego był jak najbardziej rozwinięty. Opiekunom medycznym życzymy również tego, by pomimo trudów sięgali do gwiazd.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konferencji, prelegentom za niewykle ciekawe wykłady na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, firmie Diagnostyka za wsparcie oraz objęcie wydarzenia patronatem honorowym, firmir Alab za objęcie patronatu honorowego, Polskiemu Towarzystwu Ortotyki i Protetyki Narządu Ruchu za partnerstwo merytoryczne oraz TVP 3 Katowice, TVD oraz Radiu Silesia za objęcie wydarzenia patronatem medialnym.


Do zobaczenia na VI Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych, która odbędzie się 15.05.2021 w Katowicach!Nowy Minister Zdrowia

opublikowane: 22 sie 2020, 03:42 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 22 sie 2020, 03:49 ]

W dniu 20.08.2020 Adam Niedzielski, do tej pory szef NFZ, objął funkcję Ministra Zdrowia. Związane jest to z poddaniem się do dymisji wcześniejszego Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, jako organizacja reprezentująca opiekunów medycznych, wysłało wczoraj list z gratulacjami dla nowego Ministra.

Mamy nadzieję, że działania, dotyczące opiekuna medycznego, które były podejmowane będą dalej kontynuowane, a zapowiadana na ten rok ustawa regulująca zawód opiekuna medycznego zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku.

Panu Ministrowi Adamy Niedzielskiego gratulujemy i życzymy pomyślności w realizacji założonych celów.

V Konferencja odbędzie się ON-LINE!

opublikowane: 19 lip 2020, 06:27 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 19 lip 2020, 06:28 ]

Kochani Opiekunowie Medyczni

14 kwietnia 2020 r. poinformowaliśmy Państwa, iż z troski o Państwa bezpieczeństwo oraz w zgodzie z najnowszymi wskazaniami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19 zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych podjął decyzję o zmianie terminu V Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych, na 19. września 2020 w Katowicach.

W wyniku wprowadzenia najnowszych wytycznych dot. sposobu przeprowadzania takich wydarzeń, jak również mając na uwadze, iż większość z Was - uczestników naszej konferencji to personel medyczny zatrudniony w Szpitalach i placówkach opiekuńczych, kierując się Waszym komfortem i bezpieczeństwem podjęliśmy decyzję by nasza Konferencja odbywała się w całości on-line.
Termin Konferencji pozostaje niezmieniony, tj. 19 września 2020 (sobota) - natomiast spotkamy się na żywo w przestrzeni wirtualnej - na specjalnej platformie.

Dodatkowo obok uczestnictwa w Konferencji, każdy z Was otrzyma dodatkowe bonusy, m.in. kurier dostarczy Wam pakiet konferencyjny wraz z kolejnym numerem Rocznika Opiekunów Medycznych, a Wy otrzymacie miesięczny dostęp do Akademii Opiekuna Medycznego - i to wszystko wraz z Konferencją w tej samej niezmienionej promocyjnej cenie!


Więcej szczegółów - kliknij tutaj.


Pozdrawiam i do zobaczenia na łączach,
Bartosz Mikołajczyk

Prezes Zarządu
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
Opiekunów Medycznych

Webinar - lipcowe podwyżki

opublikowane: 11 lip 2020, 02:52 przez Bartosz Mikołajczyk

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych organizuje webinar, podczas którego przybliży kwestie lipcowych podwyżek, oraz odpowie na wszystkie pytania.

Transmisja odbędzie się 12.07 o 17:00 poprzez profil OSOM na Facebooku: 

Zachęcamy do obejrzenia webinaru.

Lipcowa podwyżka wyjaśnienie

opublikowane: 1 lip 2020, 01:05 przez Bartosz Mikołajczyk

W związku z pytaniami dotyczącymi brzmienia Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zamieściło na swojej stronie wyjaśnienia. 

Poniżej treść wpisu:


Zgodnie z brzmieniem Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. poz. 1471) od 1 lipca wzrasta wynagrodzenie opiekunów medycznych, objętych tą regulacją.

W jaki sposób jest podwyższane wynagrodzenie?

O 20% różnicy pomiędzy obecną kwotą wynagrodzenia zasadniczego a  wynikającym z ustawy (0,64 * 4918 = 3147 zł brutto)

Na przykład:

Obecne wynagrodzenie zasadnicze 2600 zł brutto

Podwyższone zostanie o 20% różnicy pomiędzy 2600 zł a 3147 zł, czyli 109,4.

Od pierwszego lipca zatem wynagrodzenie pracownika wynosić będzie 2709,4 zł. Wszystkie kwoty to kwoty brutto. Wynagrodzenie zasadnicze nie jest kwotą do wypłaty lecz kwotą podstawową, zapisaną na umowie do której dopiero doliczane są wszystkie dodatki.

Kogo dotyczy ta ustawa?

Pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nie obejmuje zatem opiekunów medycznych zatrudnionych w DPS, w opiece środowiskowej lub domowej.

Do której grupy płacowej zaliczany jest opiekun medyczny?

10 grupa "inny pracownik wykonujący zawód medyczny", ze współczynnikiem 0,64

Dlaczego wynagrodzenie nie wynosi 3147, tylko jest podwyższane do tej kwoty?

Zgodnie z brzmieniem ustawy od 2022 roku wynagrodzenie nie będzie mogło być niższe niż 0,64 * średnia krajowa (na ten rok byłoby to 3147). Do końca 2021 jednak, wynagrodzenie to będzie podwyższane o 20 % różnicy pomiędzy wynagrodzeniem zasadniczym a wynikającym z ustawy. Kolejna podwyżka przewidziana jest w lipcu 2021 roku.

Pracodawca nie uznaje opiekuna medycznego jako zawód medyczny i stosuje wskaźnik 0,58

Wskaźnik ten powinien być stosowany dla pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, który nie wymaga średniego wykształcenia. Opiekun medyczny jest zawodem medycznym (opinia Ministerstwa Zdrowia), zatem niewłaściwym jest stosowanie wskaźnika 0,58.

Nie jestem zatrudniony na stanowisku opiekuna medycznego. Czy obowiązuje mnie współczynnik 0,64?

Wszystko zależy od stanowiska i tego, jakie czynności są wykonywane. Jeśli jest to stanowisko, na które pracodawca wymaga wyłącznie wykształcenia podstawowego i nie wykonywane są czynności opiekuna medycznego to stosownym jest wskaźnik 0,58. W innym przypadku powinien być stosowany wskaźnik 0,64.

Pracodawca nie stosuje zapisów ustawy

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy pracodawca jest podmiotem leczniczym. Jeśli jest, to musi stosować zapisy ustawy. W takim przypadku warto skonsultować sprawę z przyzakładowymi związkami zawodowymi lub Państwową Inspekcją Pracy.

Mam inne pytanie

Jako organizacja zrzeszająca i reprezentująca opiekunów medycznych chętnie odpowiemy na twoje pytania związane z treścią ustawy. Prosimy o kontakt poprzez e-mail lub wiadomość na stronie FB Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.
1-10 of 163