Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Konferencja Opiekun Medyczny 2017 - I Komunikat

opublikowane: 17 sty 2017, 10:27 przez Bartosz Mikołajczyk

Szanowni Państwo!

W imieniu Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl mam zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną edycję konferencji przeznaczonej dla opiekunów medycznych i osób zainteresowanych tym zawodem.

Zainteresowanie pierwszą, coroczną konferencją, przekroczyło nasze najśmielsze wyobrażenia. Gdy rok temu zaczynaliśmy przygotowania nie spodziewaliśmy się jak szybko sprawy się rozwiną i jak bardzo w opinii wielu osób jest to potrzebne wydarzenie.

Konferencja organizowana jest w ramach Dnia Opiekuna Medycznego – nieformalnej inicjatywy zaproponowanej przez nasz zespół. W ramach obchodów tego dnia nie tylko organizujemy konferencję, ale również wydamy kolejny numer Rocznika Opiekunów Medycznych.

W tym roku konferencja odbędzie się 13.05.2017 w Krakowie. Dokładny plan, godziny oraz lokalizacja podane będą w kolejnych komunikatach.

Tegoroczna konferencja składała się będzie z 3 bloków tematycznych, podczas których przeprowadzone zostaną sesje wykładowe:

I. Opiekun Medyczny – podczas której uczestnicy zdobędą więcej informacji na temat możliwości rozwoju zawodowego, perspektyw pracy oraz innych dotyczących naszego zawodu. W bloku tym przedstawimy również wyniki corocznego raportu.

II. Zdrowie i profilaktyka zdrowotna – m.in. przybliżymy rolę, jaką opiekun medyczny może przyjmować w profilaktyce zdrowia, żywienie w niektórych stanach chorobowych a także zagadnienia dotyczące seksualności osób starszych i niepełnosprawnych.

III. Opieka nad pacjentem – blok ten skupiony będzie przede wszystkim na zagadnieniach dotyczących prawidłowej opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi m.in. w przebiegu schorzeń kardiologicznych i nowotworowych.

Koszt uczestnictwa to 85 zł, w ramach którego poza zdobyciem wielu przydatnych w pracy informacji uczestnik otrzyma również materiały konferencyjne, drukowany egzemplarz drugiego numeru Rocznika Opiekunów Medycznych, jak również poczęstunek w trakcie przerw kawowych.

Aby zarezerwować udział prosimy o rejestrację na stronie: Formularz rejestracji

Zapraszamy nie tylko czynnych zawodowo opiekunów medycznych, ale również osoby w trakcie nauki, przedstawicieli innych zawodów, rodziny osób starszych i niepełnosprawnych ale i każdego zainteresowanego tematyką – konferencja otwarta jest dla wszystkich.

Do zobaczenia 13 maja w Krakowie!

Prezes Zarządu Fundacji

Bartosz Mikołajczyk

"Opiekun medyczny w służbie zdrowia w Polsce. Raport za rok 2016" - Badanie rozpoczęte!

opublikowane: 3 sty 2017, 10:51 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 3 sty 2017, 10:53 ]

Rozpoczynamy kolejną edycję badania do raportu "Opiekun medyczny w służbie zdrowia w Polsce"!
Prosimy o wypełnienie ankiety przez każdą osobę która zdobyła już ten tytuł lub która jest w trakcie nauki zawodu. Wypełnienie ankiety zajmie ok. 20-30 minutUwaga! Tylko ankiety wypełnione w całości będą włączone do raportu. 


Prosimy o poświęcenie tego czasu, pozwoli nam to na lepsze obserwowanie sytuacji opiekunów medycznych w Polsce i jak zmienia się ona z roku na rok. Ankieta będzie dostępna do końca marca.

Wyniki zostaną opublikowane w ramach Dnia Opiekuna Medycznego już wkrótce!

Badanie jest całkowicie anonimowe, wyniki będą opublikowane wyłącznie w formie zbioru danych.

Podsumowanie 2016 roku

opublikowane: 2 sty 2017, 07:55 przez Bartosz Mikołajczyk

Początek roku to dobry czas na podsumowanie tego, co nasza Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl zdziałała podczas ubiegłego roku.


Na początek chcielibyśmy zaznaczyć, że początek roku związany był głównie z zakończeniem formalności związanych z rejestracją (konto bankowe, Urząd Skarbowy i tym podobne).


Główną osią działalności naszej fundacji jest portal OpiekunMedyczny.com.pl, którego działalność kontynuujemy i póki co nie zamierzamy przestać. :)


Na początku roku rozpoczęliśmy badanie „Opiekun Medyczny w służbie zdrowia w Polsce. Raport za rok 2015”. Ankieta dostępna była przez 2 miesiące i pozwoliła opiekunom medycznym wypowiedzieć się na temat ich aktualnej sytuacji.


14 maja 2016 zorganizowaliśmy pierwszą konferencję dla opiekunów medycznych - „Opiekun Medyczny 2016”. Inicjatywa ta w planach będzie coroczną inicjatywą podczas której uczestnicy będą mieli możliwość spotkania się z innymi opiekunami medycznymi, wymiany doświadczeń a także przede wszystkim miejscem, gdzie będą mogli zdobywać dodatkową wiedzę. Zainteresowanie pierwszą edycją przekroczyło nasze oczekiwania. Kolejne edycje konferencji będą realizowane co roku w okolicach 14 maja i planujemy zapraszać na nie przedstawicieli różnych środowisk.


Przy okazji konferencji pracowaliśmy nad kolejnym projektem jakim jest Rocznik Opiekunów Medycznych. Czasopismo to skierowane jest do aktywnych zawodowo opiekunów medycznych, którzy chcą samodzielnie rozszerzać wiedzę. Kolejne wydania będą miały premierę podczas corocznej konferencji.


Pod koniec roku zorganizowaliśmy warsztaty KWASS. Nazwa pochodzi od pierwszych liter tematów, którymi zajmowaliśmy się podczas spotkań – Komunikacja, Wypalenie zawodowe, Asertywność, Stres, Sytuacje trudne w pracy. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się więcej na temat komunikacji, identyfikacji barier jak również jak polepszyć komunikację, czym jest asertywność, jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, jak radzić sobie ze stresem oraz trudnymi sytuacjami w pracy. Jest to pierwsza edycja z serii warsztatów wzmacniających umiejętności interpersonalne. Kolejne edycje przewidziane są do realizacji cyklicznie w kolejnych latach.


Przygotowaliśmy też Informator dot. HIV/AIDS dla opiekunów medycznych w którym przede wszystkim przedstawialiśmy czym jest HIV a czym AIDS, jaka jest wiedza opiekunów medycznych na temat wirusa, rozprawialiśmy się z mitami na temat HIV a także zastanawialiśmy się nad rolą opiekuna medycznego w profilaktyce zakażeń i w opiece nad osobą zakażoną tym wirusem lub chorą na AIDS. W kolejnych latach planujemy więcej informatorów dotyczących specyfiki pracy z różnymi pacjentami.


Poza tym na portalu zamieściliśmy więcej informacji o innych zawodach opiekuńczych. Jako fundacja przedstawiliśmy nasze stanowisko w kwestii utworzenia „nowego zawodu medycznego pomiędzy pielęgniarką a opiekunem medycznym”, skontaktowaliśmy się z OZZPiP w kwestii projektu płacowego dla pracowników medycznych.


To wszystkie działania jakie prowadziliśmy w ubiegłym roku. Zakładając fundacje nie spodziewaliśmy się, że uda się zrobić nam aż tyle. W kolejnym roku działalności planujemy utrzymać podobne tempo działania. Nie jest to jednak możliwe bez Was – dlatego prosimy was o wsparcie. Każda darowizna pozwala nam działać.


Darowizny na cele statutowe można przekazywać na konto naszej fundacji: 

PKO BP 49 1020 3802 0000 1102 0196 3925 


I pomyśleć, że wszystko to robi mała grupa osób w swoim czasie wolnym :)

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

opublikowane: 23 gru 2016, 05:28 przez Krzysztof Tłoczek

Wszystkim przyszłym i obecnym opiekunom medycznym, a także ich podopiecznym oraz tym, którzy są im bliscy, pragniemy życzyć zdrowych, spokojnych, a przede wszystkim pełnych nadziei i ciepła Świąt Bożego Narodzenia. 
W Nowym Roku zaś realizacji zamierzonych celów, rozwoju w życiu zawodowym i wiele dobra i miłości w życiu prywatnym.

Do tych życzeń dołączamy najnowszą kolędę w wykonaniu Magdy Umer i Grzegorza Turnaua :)

KolędaZespół Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl

Dzień Opiekuna Medycznego - ankieta

opublikowane: 8 gru 2016, 08:31 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 11 gru 2016, 10:24 ]

W ramach Dnia Opiekuna Medycznego nasza fundacja organizowała będzie konferencję. Jest to coroczna inicjatywa, którą kierujemy do opiekunów medycznych - zarówno tych aktywnych zawodowo i tych w trakcie nauki, jak również i do wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Chcemy Ci zadać 3 pytania, dzięki którym będzie nam łatwiej dopasować termin, miejsce i tematykę do potrzeb Twoich jak również i innych opiekunów medycznych. Wypełnienie ankiety nie zajmie więcej niż 5 minut. Dziękujemy!


Ankieta dostępna do 31.12.2016

Światowy Dzień AIDS - Informator dla OM

opublikowane: 1 gru 2016, 10:21 przez Bartosz Mikołajczyk

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Walki z AIDS, nasza fundacja przygotowała dla Was
praktyczny, 32-stronicowy informator, a w nim:

✔ Czym jest HIV/AIDS 
✔ Wiedza OM na temat HIV 
✔ Fakty i Mity 
✔ Rola OM w profilaktyce HIV/AIDS

Poradnik ten jest dla Was dostępny absolutnie za darmo! Wystarczy kliknąć link poniżej artykułu i pobrać gotowy PDF. Można go też wydrukować!

Informator ten powstał dzięki wszystkim tym, którzy postanowili wesprzeć działania naszej fundacji, choćby najmniejszą darowizną.

Ty też możesz pomóc! Wystarczy, że klikniesz w ten link i wybierzesz jeden z kilku rodzajów wsparcia - Twoja darowizna pomoże nam kontynuować pracę na rzecz Opiekunów Medycznych! 

Pomagając nam - pomagasz sobie!

Wiedza opiekunów medycznych na temat HIV/AIDS - ankieta

opublikowane: 28 lis 2016, 08:53 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni.

1 Grudnia corocznie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Wokół tej choroby wyrosło wiele błędnych przekonań i mylnych informacji. Jednym z celów zawodowych opiekuna medycznego powinna być profilaktyka zdrowotna, która obejmuje wiele sfer życia. W związku z tym chcieliśmy dowiedzieć się co opiekunowie medyczni wiedzą na temat HIV/AIDS. Prosimy o wypełnienie tej ankiety - nie powinno to zająć więcej niż 15 minut. Prosimy o szczere odpowiedzi i wypełnienie ankiety w całości. Ankieta dostępna będzie do czwartku 1.12.2016. Dziękujemy


Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych i stresujących - warsztaty KWASS

opublikowane: 28 wrz 2016, 12:50 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 8 gru 2016, 06:17 ]

Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl ma zaszczyt zaprosić Państwa na pierwszą edycję warsztatów radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami "Dam radę w każdej sytuacji - program KWASS".

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się więcej na temat stresu, asertywności, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu a także komunikacji z innymi. Nowatorski program warsztatów KWASS, łączy pracę osobistą i w grupach z wykładami i pozwala lepiej przyswoić zdobytą wiedzę i wykorzystać ją w codziennej pracy.

Poruszane tematy (m.in.):

Komunikacja interpersonalna - Identyfikacja i pokonywanie barier.
Wypalenie zawodowe - Jak rozpoznać i jak mu przeciwdziałać?
Asertywność - Jak ją osiągnąć?
Stres - Czym jest, objawy, przeciwdziałanie.
Sytuacje trudne w pracy opiekuna medycznego - Jak sobie radzić i gdzie szukać wsparcia?

Adresatami warsztatów są przede wszystkim aktywni zawodowo opiekunowie medyczni oraz wszyscy zainteresowani tematyką. 

Każdy uczestnik otrzyma materiały warsztatowe oraz certyfikat uczestnictwa w warsztatach.

Najbliższe warsztaty:
12.11.2016 - Olsztyn (ul. Kajki10/12)
26.11.2016 - Katowice (ul. Moniuszki 7)

Godziny warsztatów: 10:00 - 16:00

Rejestracja na warsztaty została zamknięta. 

W przypadku pytań prosimy o kontakt poprzez formularz lub na adres kontakt@opiekunmedyczny.com.pl
Ankieta

opublikowane: 29 sie 2016, 23:38 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 6 wrz 2016, 21:39 ]

Szanowni Państwo.

Prosimy o wypełnienie ankiety dotyczącej skojarzeń na temat różnych grup społecznych. Chcielibyśmy sprawdzić jakie skojarzenia wywołują u opiekunów medycznych różne grupy społeczne. Wypełnienie ankiety zajmie ok. 10-20 minut i pozwoli nam lepiej zrozumieć pewne mechanizmy.

Ankieta jest w pełni anonimowa.

Ankieta zamknięta - Dziękujemy wszystkim za udział.

Rocznik Opiekunów Medycznych - pierwszy numer

opublikowane: 18 sie 2016, 03:46 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 18 sie 2016, 04:12 ]

Z przyjemnością oddajemy w wasze ręce pierwszy numer Rocznika Opiekunów Medycznych! Numer 
ten został przygotowany na podstawie materiałów szkoleniowych, które rozdawane były podczas konferencji w Warszawie.

Kolejne numery czasopisma wydawane będą corocznie 14 maja oraz dystrybuowane podczas kolejnych konferencji.

Jeśli chcesz dodać swój artykuł, reklamę lub też masz pomysł na artykuł, który moglibyśmy zamieścić to skontaktuj się z nami.

Rocznik dostępny jest na tej stronie lub też po wybraniu z menu po lewej "Rocznik Opiekunów Medycznych".

Rocznik został wydany przez Fundację OpiekunMedyczny.com.pl w ramach jej działalności statutowej. Nie było by to możliwe bez waszego wsparcia, za które dziękujemy. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania kliknij tu i dowiedz się jak możesz nam pomóc.

1-10 of 90