Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

V Konferencja odbędzie się ON-LINE!

opublikowane: 19 lip 2020, 06:27 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 19 lip 2020, 06:28 ]

Kochani Opiekunowie Medyczni

14 kwietnia 2020 r. poinformowaliśmy Państwa, iż z troski o Państwa bezpieczeństwo oraz w zgodzie z najnowszymi wskazaniami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19 zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych podjął decyzję o zmianie terminu V Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych, na 19. września 2020 w Katowicach.

W wyniku wprowadzenia najnowszych wytycznych dot. sposobu przeprowadzania takich wydarzeń, jak również mając na uwadze, iż większość z Was - uczestników naszej konferencji to personel medyczny zatrudniony w Szpitalach i placówkach opiekuńczych, kierując się Waszym komfortem i bezpieczeństwem podjęliśmy decyzję by nasza Konferencja odbywała się w całości on-line.
Termin Konferencji pozostaje niezmieniony, tj. 19 września 2020 (sobota) - natomiast spotkamy się na żywo w przestrzeni wirtualnej - na specjalnej platformie.

Dodatkowo obok uczestnictwa w Konferencji, każdy z Was otrzyma dodatkowe bonusy, m.in. kurier dostarczy Wam pakiet konferencyjny wraz z kolejnym numerem Rocznika Opiekunów Medycznych, a Wy otrzymacie miesięczny dostęp do Akademii Opiekuna Medycznego - i to wszystko wraz z Konferencją w tej samej niezmienionej promocyjnej cenie!


Więcej szczegółów - kliknij tutaj.


Pozdrawiam i do zobaczenia na łączach,
Bartosz Mikołajczyk

Prezes Zarządu
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
Opiekunów Medycznych

Webinar - lipcowe podwyżki

opublikowane: 11 lip 2020, 02:52 przez Bartosz Mikołajczyk

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych organizuje webinar, podczas którego przybliży kwestie lipcowych podwyżek, oraz odpowie na wszystkie pytania.

Transmisja odbędzie się 12.07 o 17:00 poprzez profil OSOM na Facebooku: 

Zachęcamy do obejrzenia webinaru.

Lipcowa podwyżka wyjaśnienie

opublikowane: 1 lip 2020, 01:05 przez Bartosz Mikołajczyk

W związku z pytaniami dotyczącymi brzmienia Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zamieściło na swojej stronie wyjaśnienia. 

Poniżej treść wpisu:


Zgodnie z brzmieniem Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. poz. 1471) od 1 lipca wzrasta wynagrodzenie opiekunów medycznych, objętych tą regulacją.

W jaki sposób jest podwyższane wynagrodzenie?

O 20% różnicy pomiędzy obecną kwotą wynagrodzenia zasadniczego a  wynikającym z ustawy (0,64 * 4918 = 3147 zł brutto)

Na przykład:

Obecne wynagrodzenie zasadnicze 2600 zł brutto

Podwyższone zostanie o 20% różnicy pomiędzy 2600 zł a 3147 zł, czyli 109,4.

Od pierwszego lipca zatem wynagrodzenie pracownika wynosić będzie 2709,4 zł. Wszystkie kwoty to kwoty brutto. Wynagrodzenie zasadnicze nie jest kwotą do wypłaty lecz kwotą podstawową, zapisaną na umowie do której dopiero doliczane są wszystkie dodatki.

Kogo dotyczy ta ustawa?

Pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nie obejmuje zatem opiekunów medycznych zatrudnionych w DPS, w opiece środowiskowej lub domowej.

Do której grupy płacowej zaliczany jest opiekun medyczny?

10 grupa "inny pracownik wykonujący zawód medyczny", ze współczynnikiem 0,64

Dlaczego wynagrodzenie nie wynosi 3147, tylko jest podwyższane do tej kwoty?

Zgodnie z brzmieniem ustawy od 2022 roku wynagrodzenie nie będzie mogło być niższe niż 0,64 * średnia krajowa (na ten rok byłoby to 3147). Do końca 2021 jednak, wynagrodzenie to będzie podwyższane o 20 % różnicy pomiędzy wynagrodzeniem zasadniczym a wynikającym z ustawy. Kolejna podwyżka przewidziana jest w lipcu 2021 roku.

Pracodawca nie uznaje opiekuna medycznego jako zawód medyczny i stosuje wskaźnik 0,58

Wskaźnik ten powinien być stosowany dla pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, który nie wymaga średniego wykształcenia. Opiekun medyczny jest zawodem medycznym (opinia Ministerstwa Zdrowia), zatem niewłaściwym jest stosowanie wskaźnika 0,58.

Nie jestem zatrudniony na stanowisku opiekuna medycznego. Czy obowiązuje mnie współczynnik 0,64?

Wszystko zależy od stanowiska i tego, jakie czynności są wykonywane. Jeśli jest to stanowisko, na które pracodawca wymaga wyłącznie wykształcenia podstawowego i nie wykonywane są czynności opiekuna medycznego to stosownym jest wskaźnik 0,58. W innym przypadku powinien być stosowany wskaźnik 0,64.

Pracodawca nie stosuje zapisów ustawy

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy pracodawca jest podmiotem leczniczym. Jeśli jest, to musi stosować zapisy ustawy. W takim przypadku warto skonsultować sprawę z przyzakładowymi związkami zawodowymi lub Państwową Inspekcją Pracy.

Mam inne pytanie

Jako organizacja zrzeszająca i reprezentująca opiekunów medycznych chętnie odpowiemy na twoje pytania związane z treścią ustawy. Prosimy o kontakt poprzez e-mail lub wiadomość na stronie FB Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.
Opiekun medyczny okiem kandydatów na Prezydenta RP

opublikowane: 21 cze 2020, 09:18 przez Bartosz Mikołajczyk

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zapytało kandydatów na Prezydenta RP jak widzą rolę opiekuna medycznego w systemie opieki zdrowotnej oraz jakie działania w przypadku wyboru na Urząd Prezydenta RP dążące do uregulowania statusu prawnego tego zawodu oraz poprawy warunków pracy i płacy będą podejmować.

Spośród 10 kandydatów odpowiedzi udzieliły 3 komitety wyborcze.

Z ich treścią można zapoznać się na stronie OSOM: http://opiekunmedyczny.org/opiekun-medyczny-okiem-kandydatow-na-prezydenta-rp/

Rekompensata za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

opublikowane: 2 cze 2020, 09:40 przez Bartosz Mikołajczyk

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 roku (Dz. U. poz. 775 ze zm.) wprowadziło rekompensaty dla personelu medycznego za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. 

W związku z pojawiającymi się sygnałami, że w niektórych placówkach rekompensaty te nie obejmują opiekunów medycznych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, jako organizacja reprezentująca opiekunów medycznych, wystąpiło do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o interpretację.

OSOM otrzymało potwierdzenie, że rozporządzenie to obejmuje również opiekunów medycznych.

Pełna treść odpowiedzi dostępna jest na stronie OSOM:


Dzień Opiekuna Medycznego

opublikowane: 14 maj 2020, 06:47 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni.

14 maja to dzień, kiedy my, opiekunowie medyczni, mamy swoje święto.

Z tej okazji Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych wraz z Zarządem Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl chce złożyć wszystkim opiekunom medycznym życzenia wytrwałości i siły w pracy z pacjentami oraz spełnienia marzeń w życiu prywatnym!

 

Dzień opiekuna medycznego to inicjatywa powstała w 2013 roku. W ramach obchodu Dnia Opiekuna Medycznego co roku w sobotę poprzedzającą 14 maja odbywa się Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych. Od zeszłego roku wydarzenie to połączone jest z Wlanym Zgromadzeniem OSOM. W tym roku, z powodu aktualnej sytuacji w kraju zmuszeni byliśmy do przełożenia wydarzenia na 19.09.2020.

Promujcie Dzień Opiekuna Medycznego, gdzie tylko możecie - obchodząc go w pracy, publikując informacje na portalach społecznościowych czy w dowolny sposób który wam przychodzi do głowy. To w końcu Nasz dzień - Dzień Opiekuna Medycznego :)

Dlaczego 14 maja?

Jest to dzień śmierci Mary Seacole - opiekunki żołnierz rannych w Wojnie Krymskiej. Z racji swojego koloru skóry nie mogła dołączyć do Sióstr Miłosierdzia, jednak pomimo tego oddała się całkowicie opiece nad rannymi i chorymi.

Bilety kolejowe za 1zł dla opiekunów medycznych

opublikowane: 25 kwi 2020, 10:24 przez Bartosz Mikołajczyk

Od dziś w życie wchodzi nowy regulamin oferty Polregio „Bilet miesięczny za 1 zł dla pracowników ochrony zdrowia”. Zgodnie z nim z oferty może skorzystać również opiekun medyczny na podstawie aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu zawierającego nazwę wykonywanego zawodu.

Więcej informacji na stronie Polregio: 
Podobną ofertę posiadają również Koleje Małopolskie. Z oferty mogą skorzystać pozostali pracownicy placówek ochrony zdrowia (w tym opiekun medyczny) – na podstawie zaświadczenia wydanego przez zakład pracy. 

Więcej informacji na stronie Kolei Małopolskich:


Bezpłatne ubezpieczenie na życie "Aviva Medykom"

opublikowane: 23 kwi 2020, 08:54 przez Bartosz Mikołajczyk

Aviva, w ramach podziękowania dla personelu medycznego za ich ciężką pracę, stworzyła ofertę bezpłatnego, grupowego ubezpieczenia na życie.

W pierwszej wersji ubezpieczenie nie obejmowało opiekunów medycznych, jednak dzięki staraniom Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych zostało ono rozszerzone o nasz zawód.

Z oferty mogą skorzystać opiekunowie medyczni zatrudnieni w placówkach medycznych.

Więcej informacji o ubezpieczeniu na stronie:

Zmiana terminu konferencji

opublikowane: 15 kwi 2020, 12:02 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy Uczestnicy,

z troski o Państwa bezpieczeństwo oraz w zgodzie z najnowszymi wskazaniami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19 zarząd Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl podjął decyzję o zmianie terminu V Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych, planowanej na 9.05.2020 w Katowicach.

Nowy termin Konferencji to 19 września 2020 (sobota) - w tym samym miejscu, tj. Centrum Konferencyjne przy ul. Jordana 18 w Katowicach.

Opłacone rezerwacje zachowują ważność w nowym terminie.

Program, ani inne ustalenia dotyczące Konferencji nie ulegają zmianie.

W razie jakichkolwiek pytań, uprzejmie prosimy o kontakt.

Wielkanoc 2020

opublikowane: 11 kwi 2020, 02:33 przez Krzysztof Tłoczek

Drodzy Opiekunowie, Kochane Opiekunki!

W tym roku Święta Wielkanocne dla wielu
z nas są zupełnie inne niż znaliśmy je do tej pory. Jednocześnie wiemy, że to nie bliskość rodziny, przyjaciół czy bogato zastawiony stół stanowi o tym, co jest podstawą naszego świętowania. Wartością uniwersalną płynącą
z Wielkiej Nocy, niezależnie od wyznania czy jego braku, jest tak bardzo nam wszystkim potrzebna Nadzieja. I tej Nadziei, która zawieść nie może, życzymy Wam wszystkim, wykonującym, zwłaszcza teraz, niełatwą i często ryzykowną pracę dla chorych. Nadziei życzymy także tym wszystkim, których obecna pandemia dotknęła bezpośrednio i pośrednio: zdrowotnie, społecznie czy finansowo.
Niech ten czas, w którym także przyroda wokół nas budzi się do życia, będzie dodawał nam siły do dalszych zmagań i przypominał nam o lepszym dniu, który jeszcze wciąż ma nadejść!

Wszystkim, wszystkiego dobrego!

Zespół Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl

1-10 of 156