Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Podsumowanie 2018 roku

opublikowane: 6 sty 2019, 09:30 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy Opiekunowie Medyczni!

Dziękujemy za to, że kolejny rok jesteście z nami. Chcielibyśmy podsumować ubiegły rok oraz utwierdzić Was w tym, że dalej będziemy działać na rzecz opiekunów medycznych. Zrealizowane do tej pory działania mają przede wszystkim na celu jednoczenie opiekunów medycznych, promocję zawodu ale i przede wszystkim jego rozwój.

  • Strona www.opiekunmedyczny.com.pl oraz www.facebook.com/opiekun.medyczny/ - dwie strony, które cały czas stanowią platformę kontaktu i wymiany informacji pomiędzy opiekunami medycznymi.
  • Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych - już 3 edycja wydarzenia, podczas którego co roku spotykamy się w innym mieście by posłuchać cennych wykładów, podzielić się informacjami a także poznać innych opiekunów medycznych.
  • Rocznik Opiekunów Medycznych - coroczne pismo, które wydawane jest przy okazji konferencji. Dostępne bezpłatnie w formie elektronicznej.
  • Warsztaty - w tym roku przeprowadziliśmy kolejną edycję warsztatów KWASS (Komunikacja, Wypalenie, Asertywność, Stres i Sytuacje trudne w pracy OM) oraz STOP Agresji (przeciwdziałania agresji i mobbingowi w miejscu pracy opiekuna medycznego).
  • Uczestniczyliśmy również w wielu spotkaniach, debatach i konferencjach podczas których promowaliśmy zawód opiekuna medycznego i działaliśmy na rzecz jego rozwoju. Śledzimy również realizację Strategii na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce w zakresie dotyczącym opiekuna medycznego.
  • Podjęliśmy również współpracę z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Opiekunów Medycznych - www.opiekunmedyczny.org
To wszystko dzięki Wam i dla Was! 
Prosimy również o wsparcie Fundacji, dzięki czemu będziemy mogli robić jeszcze więcej. 
Więcej informacji jak to zrobić na stronie "Wesprzyj nas".

Dziękujemy!

Post bez tytułu

opublikowane: 23 gru 2018, 11:47 przez Krzysztof Tłoczek

Kochani opiekunowie 
i opiekunki! 
Życzenia ciepłych 
i rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia 
oraz samych sukcesów 
w nadchodzącym Nowym Roku, 
składa Wam zespół Portalu 
i Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl

Wyzwania dla aktywnego i zdrowego starzenia się - debata

opublikowane: 18 paź 2018, 11:04 przez Bartosz Mikołajczyk

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny zaprasza na Debatę "Wyzwania dla aktywnego i zdrowego starzenia się", która odbędzie się w dniu   14 listopada 2018 w Warszawie

Debata organizowana jest w ramach projektu

 "Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa", finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020, realizowanego w ramach Celu operacyjnego nr 5: Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się.

Projekt skierowany jest do osób po 60 roku życia, ich opiekunów, pielęgniarek, pracowników społecznych, architektów, organizatorów opieki zdrowotnej, samorządów, inwestorów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką.

 Główne zadanie projektu to edukacja w zakresie tematyki urazów i upadków - czynników predysponujących do ich wystąpienia oraz sposobów prewencji.

 Upadki to jedna z głównych przyczyn utraty zdrowia i życia wśród osób starszych. Stanowią tym samym znaczący problem społeczny.

Ze względu na stale rosnącą liczbę osób starszych, organizacja opieki senioralnej staje się wyzwaniem a zapewnienie bezpieczeństwa w opiece i funkcjonowaniu seniorów koniecznością. Zagadnienia poruszane w ramach debaty dotyczyć będą wyzwań demograficznych oraz organizacyjnych, a także opieki stacjonarnej i domowej względem osób starszych. 

Wypracowane w trakcie debaty rekomendacje zostaną zebrane i wydane w formie raportu będącego solidnym podłożem dla wytyczania kierunków przyszłym działaniom.

Harmonogram debaty

9:30 Otwarcie debaty - dr n. med. Grzegorz Juszczyk Dyrektor NIZP-PZH

9:45 Wprowadzenie do debaty

10:15 I panel - Wyzwania demograficzne i organizacyjne opieki senioralnej

11:00 Przerwa kawowa

11:30 II panel - Opieka stacjonarna nad seniorami

12:15 III panel - Terapia i opieka domowa seniora

13:00 Podsumowanie

13:15 Lunch

Udział w  debacie jest bezpłatny 


Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://debatawyzwania14112018.evenea.pl/

Konferencja: Systemy dla szpitali i placówek medycznych

opublikowane: 5 paź 2018, 23:46 przez Bartosz Mikołajczyk

Zapraszamy do debaty z Ekspertami podczas wydarzenia:
Systemy dla szpitali i placówek medycznych

25 października 2018 r., Warszawa, Wstęp wolny, wymagana rejestracja->>
    

    W dzisiejszych czasach celem nadrzędnym dla kadry zarządzającej szpitalami i przychodniami jest zachowanie ciągłości świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnym wzroście poziomu usług medycznych. Założenia te są realizowane poprzez m.in. racjonalizację wydatków, optymalizację wykorzystania posiadanych zasobów ludzkich, zwiększenie konkurencyjności na rynku usług medycznych, wprowadzanie innowacyjnych metod leczenia i zakup zaawansowanego
technologicznie sprzętu.
Nowatorskie zarządzanie ma na celu uruchomienie prawidłowych mechanizmów wspierających dynamiczny rozwój firmy w przyszłości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych zintegrowanych systemów!


W programie:

Warsztat - "Co Batman robi w kolejce do lekarza, czyli RODO w ochronie zdrowia" - Paweł Kaźmierczyk -
Prawnik, Kancelaria DZP
(Po 25 maja 2018 r, tj. odkąd obowiązują przepisy RODO, wielu świadczeniodawców ma poważne problemy związane z ochroną danych pacjentów – nie wie dokładnie, jak powinno postępować. W niektórych przypadkach dochodzi więc do absurdalnych sytuacji, które są uciążliwe dla pacjentów i ich bliskich (np. nieudzielanie rodzicom informacji o hospitalizacji przyjętego z wypadku dziecka) lub wręcz stwarzają zagrożenia dla pacjentów (anonimizacja niemal wszelkich informacji o pacjencie, która zwiększa ryzyko pomyłki w nagłych sytuacjach)).

Warsztat dostarczać będzie informacje o tym, co jest źródłem obecnych trudności w poprawnym wdrożeniu przepisów RODO w ochronie zdrowia, co stwarza największe problemy, a także jak je rozwiązać i jakie wnioski wyciągnąć na przyszłość, w tym m.in.:
- Wskazówki wypracowane przez Grupę Roboczą działającą przy Ministrze Cyfryzacji;
- Aktualne postanowienia Kodeksu branżowego dla ochrony zdrowia;
- Projektowane zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
- Case study najbardziej problematycznych sytuacji.)

- mgr inż. Krzysztof Szmigielski - Kierownik Sekcji Informatyki, Szpital Wolski
"Centralny system monitorowania warunków środowiskowych w Szpitalu Wolskim w Warszawie – opracowanie i wdrożenie"
(W jednostkach służby zdrowia konieczne jest monitorowania warunków środowiskowych na przykład w: Aptece (temperatura w lodówkach i magazynach, wilgotność powietrza), Archiwum zakładowym (temperatura i wilgotność powietrza w magazynach), Banku Krwi (temperatura w lodówkach z krwią i preparatami krwiopochodnymi), oddziałach (temperatura w lodówkach z resztkami poprzetoczeniowymi). W krótkim wystąpieniu przedstawiona zostanie koncepcja,
oraz opis wdrożenia centralnego systemu monitorowania warunków środowiskowych w Szpitalu Wolskim w oparciu o IoT i rozwiązania Open Source.)

- Grzegorz Głowacki - Kierownik Projektów, Centralne Zakupy OSSP
"Rola e-marketingu w działalności prywatnych placówek medycznych"
(Większość prywatnych placówek medycznych wykonywała usługi medyczne w ramach umów z NFZ. Ograniczenie kontraktów NFZ dla prywatnych placówek powoduje konieczność zdobywania Pacjentów na płatne zabiegi medyczne. Proces pozyskania i utrzymania Pacjenta jest dla wielu placówek nowym, a zarazem trudnym wyzwaniem. Prelekcja będzie starała się odpowiedzieć na pytanie: "W jaki sposób wykorzystać internet i nowoczesne kanały komunikacji w celu zbudowania relacji z Pacjentami?")

- Robert Reszkowski- Business Sales Manager, EPSON EUROPE B.V. sp. z o.o.
"Konektor medyczny pomostem do optymalizacji procesów przepływu dokumentów w jednostkach służby zdrowia"

- mec. Szymon Zięba - Radca Prawny, Patrimonium Kancelaria Prawnicza i mec. Joanna Hetman–Krajewska - Adwokat i radca prawny Patrimonium Kancelaria Prawnicza
"Dane osobowe i prawo reklamy w kontekście działalności szpitali i placówek medycznych"

Grupa docelowa:
Do udziału zapraszamy przedstawicieli publicznych i prywatnych placówek Ochrony Zdrowia:

• Dyrektorów administracyjnych
• Kierowników Działów Finansowych i Księgowych
• Kierowników Działów IT
• Kierowników Działów Zamówień
• Przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia
• Przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia
• Przedstawicieli administracji samorządowej.

Udział jest bezpłatny dla wyżej wymienionych osób.
Uczestnikom gwarantujemy: materiały konferencyjne, przerwy kawowe, możliwość konsultacji z Ekspertami.

Kontakt z organizatorem:
Daria Biernacka
mobile: +48/531 375 811

STOP AGRESJI - nowe warsztaty dla OM!

opublikowane: 18 wrz 2018, 12:16 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 5 lis 2018, 10:39 przez Bartosz Mikołajczyk ]

Opiekun medyczny należy do jednego 
z zawodów, których zadaniem jest opieka nad osobami w placówkach służby zdrowia. 

Z badań Amerykańskiego Związku Pielęgniarskiego wynika, że 25% pielęgniarek oceniło agresję jako poważny problem w miejscu pracy a ponad 57% doświadczyło agresji werbalnej w miejscu pracy słownej a 17% fizycznej. Umiejętność radzenia sobie z agresją w miejscu pracy jest niezwykle ważna by opiekunowie medyczni mogli lepiej radzić sobie ze stresem, jak również przeciwdziałać skutkom przemocy (fizycznym jak i psychicznym).

Wychodząc na przeciw Waszym potrzebom i oczekiwaniom, Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Opiekunów Medycznych serdecznie zaprasza na Warsztaty "Stop Agresji", które zawierają rzetelne i zgodne z obecnym stanem wiedzy z zakresu psychologii informacje na temat sposobów rozpoznawania oznak agresji i jej zapobieganiu.

Program warsztatów przybliży uczestnikom umiejętności radzenia sobie z wysokim poziomem stresu, przeciwdziałaniem wystąpienia agresji i możliwościami poradzenia sobie z nią. Pomoże zrozumieć również jakie mechanizmy kryją się za powstawaniem agresji.

Jeśli jesteś opiekunem medycznym i pracujesz obecnie na tym stanowisku (lub pokrewnym) - nie czekaj - zapisz się już dziś.

Warszawa - 17 XI 2018 - kliknij TUTAJ by się zapisać!
ul. Długa 29 (budynek Federacji Związków Zawodowych "METALOWCY")

Katowice - 1 XII 2018 - kliknij TUTAJ by się zapisać!
ul. Żeliwna 38 - Sala A

Warsztaty odbędą się w godzinach 10:00-16:00

UWAGA! Warsztaty "Stop Agresji" są bezpłatne dla członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych!

Więcej informacji jak zostać członkiem OSOM na stronie: www.OpiekunMedyczny.org

Koszt dla pozostałych osób: 100 zł.

Opłatę prosimy wnieść w ciągu 7 dni od rejestracji na konto Fundacji: Nest Bank 66 2530 0008 2018 1028 2174 0001 w tytule podając imię i nazwisko uczestnika.

Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami

opublikowane: 28 sie 2018, 11:37 przez Bartosz Mikołajczyk
Zapraszamy do debaty z Ekspertami podczas wydarzenia:
Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami

27 września 2018 r., Warszawa, Wstęp wolny, wymagana rejestracja->>

    Społeczeństwo na świecie, a tym samym również w Polsce coraz bardziej starzeje się. To
niezwykle niepokojący trend, albowiem oznacza wiele rozmaitych wyzwań, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia w aż tak dużej skali. Jak przewiduje Główny Urząd Statystyczny w 2035 roku osoby starsze będą stanowiły aż dwadzieścia procent Polaków.

    Aby polepszyć system usług opiekuńczych nad osobami starszymi niezbędna jest nowoczesna
technologia. Dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań poprawi się jakość życia osób
korzystających z usług opiekuńczych.

W programie konferencji:
- Warsztaty - Optymalizacja ucisku w profilaktyce i terapii odleżyn z użyciem ciśnieniowych
materacy klinicznych połączona z praktyczną prezentacją zastosowania sprzętu do opieki nad
chorym leżącym

Prowadzący - mgr reh. ruch.Rafał Krutul - Właściciel marki REVITA

Ponadto prelekcje poprowadzą:
- Andrzej Bochacz – Prezes Zarządu, NaszSenior.pl
"Sztuczna inteligencja zmienia oblicze opieki nad osobami niesamodzielnymi"

- Andrzej Bochacz – Ekspert, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej
"Ile kosztuje teleopieka?"

- Szymon Jankowski – Dyrektor operacyjny kliniki przyjaznej seniorom Mediraj
"Telekonsultacje przy użyciu urządzeń zdalnej diagnostyki jako środek usprawniający opiekę nad
seniorem i pacjentem."

- Tomasz Pactwa - Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Urząd m.st. Warszawy
"Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami w Warszawie. I etap zmian."

- Wojciech Kacprzak - Prezes Stowarzyszenia Kreatywni 50+
"Włącznie seniorów do społeczeństwa cyfrowego w Warszawie."

- Lech Uliasz - Kierownik Działu Współpracy i Projektów Społecznych, Centrum Aktywności
Międzypokoleniowej "NOWOLIPIE"
"Dojrzałość dobrze zaprojektowana - jak powstało Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
NOWOLIPIE"

- Ryszard Olszanowski - Prezes zarządu, Izba Gospodarcza Medycyna Polska
temat w trakcie opracowania

Grupa docelowa:
• przedstawiciele centrów aktywności seniora, urzędów miast i gmin, szpitali i przychodni
• właściciele i osoby zarządzające domami opieki
• właściciele i osoby zarządzające firmami świadczącymi usługi opiekuńcze
• personel medyczny

Udział jest bezpłatny dla wyżej wymienionych osób. Uczestnikom gwarantujemy: materiały
konferencyjne, przerwy kawowe, możliwość konsultacji z Ekspertami.

Śledź nas na Facebook: Kliknij tu

*Firmy chcące wziąć udział w konferencji prosimy o kontakt.
Kontakt z organizatorem:
Dorota Iwanicka
mobile: +48/691 571 598
e-mail: dorota.iwanicka@pirbinstytut.pl

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie organizatora: Kolejna rocznica powstania portalu!

opublikowane: 9 sie 2018, 09:45 przez Krzysztof Tłoczek

Kochani czytelnicy, drodzy opiekunowie!

Dziś mija kolejna rocznica powstania naszego portalu! 
To co było skromnym pomysłem dwóch słuchaczy kierunku opiekun medyczny, by wypełnić brak dedykowanego opiekunom medycznym miejsca w wirtualnej przestrzeni, stało się nie tylko doskonałym i często wykorzystywanym narzędziem dla opiekunów medycznych. Ale to nie wszystko! To właśnie nasz portal stał się przyczynkiem do powołania Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl, a w dalszej kolejności utworzenia Dnia Opiekuna Medycznego i dorocznych konferencji. Później zaś, przy zaangażowaniu nieco większej ilości osób udało się powołać, tak długo wyczekiwane Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, którego członkiem może zostać każdy z Was!

Zatem, ciesząc się tym razem z kolejnego roku istnienia naszego portalu, warto pomyśleć o tym, jak od skromnych początków, udało się, także dzięki Wam - naszym wiernym czytelnikom, zwiększyć rozpoznawalność tego zawodu i stale przyczyniac się do wzrostu jego znaczenia w systemie opieki zdrowotnej w Polsce.

Dzięki, że jesteście z nami - razem możemy naprawdę wiele!

Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych i stresujących - warsztaty KWASS

opublikowane: 3 lip 2018, 13:11 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 13 sie 2018, 00:55 ]

Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych ma zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną edycję warsztatów radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami "Dam radę w każdej sytuacji - program KWASS".

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się więcej na temat stresu, asertywności, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu a także komunikacji z innymi. Nowatorski program warsztatów KWASS, łączy pracę osobistą i w grupach z wykładami i pozwala lepiej przyswoić zdobytą wiedzę i wykorzystać ją w codziennej pracy.

Poruszane tematy (m.in.):

Komunikacja interpersonalna - Identyfikacja i pokonywanie barier.
Wypalenie zawodowe - Jak rozpoznać i jak mu przeciwdziałać?
Asertywność - Jak ją osiągnąć?
Stres - Czym jest, objawy, przeciwdziałanie.
Sytuacje trudne w pracy opiekuna medycznego - Jak sobie radzić i gdzie szukać wsparcia?

Adresatami warsztatów są przede wszystkim aktywni zawodowo opiekunowie medyczni oraz wszyscy zainteresowani tematyką. 

Każdy uczestnik otrzyma materiały warsztatowe oraz certyfikat uczestnictwa w warsztatach.

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w Olsztynie i Katowicach.

Najbliższe warsztaty:
11.08.2018 - Warszawa (ul. Długa 29, sala 116)

Warsztaty odbędą się w godzinach: 10:00-16:00

Dziękujemy za uczestnictwo!
Wspólnie dla zdrowia - narodowa debata o zdrowiu

opublikowane: 14 cze 2018, 11:50 przez Krzysztof Tłoczek

13 maja 2018 roku przedstawiciele zarówno Funacji OpiekunMedyczny.com.pl jak i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych uczestniczyli w pierwszej sesji Konferencji "Wspólnie Dla Zdrowia", która otworzyła narodową debatę o zdrowiu zainicjowaną przez ministra Łukasza Szumowskiego.

Tematem tej sesji był: Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej. Wśród prelegnetów nie zabrakło polskich i zagranicznych ekspertów, którzy podjęli tematy systemów prawnych regulujących działanie służby zdrowia, tworzenia systemu pacjentocentrycznego czy kwestie wskaźników i strategii na najbliższe lata.

Będziemy na bieżąco śledzić kierunki, jakie w ramach usprawnienia ochrony zdrowia w Polsce pojawiają się w tych debatach, by móc jeszcze lepiej działać na rzecz stabilizacji pozycji opiekuna medycznego w systemie opieki zdrowotnej.

III Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych

opublikowane: 15 maj 2018, 14:09 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 17 maj 2018, 08:53 ]

III Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych w Gdańsku przeszła już do historii. 

Była to konferencja pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim cieszy nas, że na interesujących wykładach zgromadziła najwięcej jak dotąd uczestników. 

Oprócz wystąpień prelegentów związanych z naszą fundacją, a więc przede wszystkim prezesa naszej fundacji a zarazem psychologa z szerokim doświadczeniem w opiece stacjonarnej i niestacjonarnej p. Bartosza Mikołajczyka, a także p. Krzysztofa Tłoczka, który przewodniczy radzie Fundacji,  gościliśmy również przedstawicielkę Akademii Gotowania Kulinea - dietetyk Renatę Cichocką, z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH - p. Magdalenę Krysińską, czy reprezentującą firmę Hausengel - p. Annę Antecką. 

Oprócz zróżnicowanej i jak zawsze ciekawej tematyki naszych wykładów, warto wspomnieć o pierwszej loterii z gadżetami sponsorowanymi przez firmę Hausengel. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż ta konferencja była okazją do bliższego poznania działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych oraz uzyskania informacji jak do niego dołączyć. 
Nie sposób też nie wspomnieć o kolejnym wydaniu naszego Rocznika Opiekunów Medycznych, którzy uczestnicy mogli odnaleźć wśród wielu innych pozycji w konferencyjnych "pakietach startowych". 
Patronatem medialnym objęło to wydarzenie czasopismo Opiekun, którego numer rownież bezpłatnie mogli otrzymać uczestnicy konferencji, dzięki uprzejmości wydawcy - firmy Agora sp. z o. o.

Dziękujemy naszym partnerom, wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia, oraz przede wszystkim Wam - uczestnikom, bez których to wspaniałe wydarzenie nie mogłoby się odbyć.

Liczymy, że w jeszcze szerszym gronie spotkamy się na IV Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych, sktóra odbędzie się 11.05.2019 we Wrocławiu.

Serdecznie zapraszamy!

1-10 of 119