Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Rekompensata za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

opublikowane: 2 cze 2020, 09:40 przez Bartosz Mikołajczyk

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 roku (Dz. U. poz. 775 ze zm.) wprowadziło rekompensaty dla personelu medycznego za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. 

W związku z pojawiającymi się sygnałami, że w niektórych placówkach rekompensaty te nie obejmują opiekunów medycznych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, jako organizacja reprezentująca opiekunów medycznych, wystąpiło do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o interpretację.

OSOM otrzymało potwierdzenie, że rozporządzenie to obejmuje również opiekunów medycznych.

Pełna treść odpowiedzi dostępna jest na stronie OSOM:


Dzień Opiekuna Medycznego

opublikowane: 14 maj 2020, 06:47 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni.

14 maja to dzień, kiedy my, opiekunowie medyczni, mamy swoje święto.

Z tej okazji Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych wraz z Zarządem Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl chce złożyć wszystkim opiekunom medycznym życzenia wytrwałości i siły w pracy z pacjentami oraz spełnienia marzeń w życiu prywatnym!

 

Dzień opiekuna medycznego to inicjatywa powstała w 2013 roku. W ramach obchodu Dnia Opiekuna Medycznego co roku w sobotę poprzedzającą 14 maja odbywa się Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych. Od zeszłego roku wydarzenie to połączone jest z Wlanym Zgromadzeniem OSOM. W tym roku, z powodu aktualnej sytuacji w kraju zmuszeni byliśmy do przełożenia wydarzenia na 19.09.2020.

Promujcie Dzień Opiekuna Medycznego, gdzie tylko możecie - obchodząc go w pracy, publikując informacje na portalach społecznościowych czy w dowolny sposób który wam przychodzi do głowy. To w końcu Nasz dzień - Dzień Opiekuna Medycznego :)

Dlaczego 14 maja?

Jest to dzień śmierci Mary Seacole - opiekunki żołnierz rannych w Wojnie Krymskiej. Z racji swojego koloru skóry nie mogła dołączyć do Sióstr Miłosierdzia, jednak pomimo tego oddała się całkowicie opiece nad rannymi i chorymi.

Bilety kolejowe za 1zł dla opiekunów medycznych

opublikowane: 25 kwi 2020, 10:24 przez Bartosz Mikołajczyk

Od dziś w życie wchodzi nowy regulamin oferty Polregio „Bilet miesięczny za 1 zł dla pracowników ochrony zdrowia”. Zgodnie z nim z oferty może skorzystać również opiekun medyczny na podstawie aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu zawierającego nazwę wykonywanego zawodu.

Więcej informacji na stronie Polregio: 
Podobną ofertę posiadają również Koleje Małopolskie. Z oferty mogą skorzystać pozostali pracownicy placówek ochrony zdrowia (w tym opiekun medyczny) – na podstawie zaświadczenia wydanego przez zakład pracy. 

Więcej informacji na stronie Kolei Małopolskich:


Bezpłatne ubezpieczenie na życie "Aviva Medykom"

opublikowane: 23 kwi 2020, 08:54 przez Bartosz Mikołajczyk

Aviva, w ramach podziękowania dla personelu medycznego za ich ciężką pracę, stworzyła ofertę bezpłatnego, grupowego ubezpieczenia na życie.

W pierwszej wersji ubezpieczenie nie obejmowało opiekunów medycznych, jednak dzięki staraniom Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych zostało ono rozszerzone o nasz zawód.

Z oferty mogą skorzystać opiekunowie medyczni zatrudnieni w placówkach medycznych.

Więcej informacji o ubezpieczeniu na stronie:

Zmiana terminu konferencji

opublikowane: 15 kwi 2020, 12:02 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy Uczestnicy,

z troski o Państwa bezpieczeństwo oraz w zgodzie z najnowszymi wskazaniami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19 zarząd Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl podjął decyzję o zmianie terminu V Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych, planowanej na 9.05.2020 w Katowicach.

Nowy termin Konferencji to 19 września 2020 (sobota) - w tym samym miejscu, tj. Centrum Konferencyjne przy ul. Jordana 18 w Katowicach.

Opłacone rezerwacje zachowują ważność w nowym terminie.

Program, ani inne ustalenia dotyczące Konferencji nie ulegają zmianie.

W razie jakichkolwiek pytań, uprzejmie prosimy o kontakt.

Wielkanoc 2020

opublikowane: 11 kwi 2020, 02:33 przez Krzysztof Tłoczek

Drodzy Opiekunowie, Kochane Opiekunki!

W tym roku Święta Wielkanocne dla wielu
z nas są zupełnie inne niż znaliśmy je do tej pory. Jednocześnie wiemy, że to nie bliskość rodziny, przyjaciół czy bogato zastawiony stół stanowi o tym, co jest podstawą naszego świętowania. Wartością uniwersalną płynącą
z Wielkiej Nocy, niezależnie od wyznania czy jego braku, jest tak bardzo nam wszystkim potrzebna Nadzieja. I tej Nadziei, która zawieść nie może, życzymy Wam wszystkim, wykonującym, zwłaszcza teraz, niełatwą i często ryzykowną pracę dla chorych. Nadziei życzymy także tym wszystkim, których obecna pandemia dotknęła bezpośrednio i pośrednio: zdrowotnie, społecznie czy finansowo.
Niech ten czas, w którym także przyroda wokół nas budzi się do życia, będzie dodawał nam siły do dalszych zmagań i przypominał nam o lepszym dniu, który jeszcze wciąż ma nadejść!

Wszystkim, wszystkiego dobrego!

Zespół Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl

W Polsce zaczęła się kampania "Nursing Now"

opublikowane: 6 lut 2020, 11:26 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 6 lut 2020, 11:28 ]

Serwis Rzeczypospolitej Polski informuje, iż 5 lutego 2020r. w Ministerstwie Zdrowia zainaugurowano w Polsce międzynarodową kampanię „Nursing Now”.

Na uroczystości inauguracyjnej było obecne Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, z którym nasza Fundacja współorganizuje nadchodzącą V Ogólnopolską Konferencję Opiekunów Medycznych.

Pełna informacja o rozpoczętej kampanii "Nursing Now" dostępna jest pod tym linkiem.

V Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych

opublikowane: 2 lut 2020, 05:15 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 12 lut 2020, 12:19 ]Drodzy Opiekunowie i Opiekunki Medyczne!

Już 9 maja w Katowicach odbędzie się piąta - jubileuszowa Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych. Jest to najdłużej odbywające się cykliczne wydarzenie tego typu
o ogólnopolskim zasięgu!
W tym roku przygotowujemy dla Was wiele niespodzianek i nieco odmieniony format - to wszystko by jeszcze lepiej zintegrować naszą grupę zawodową i zwiększyć jej widoczność
w systemie ochrony zdrowia!

Zapisy otworzymy i więcej szczegółów podamy już 1 marca! 

Już teraz zarezerwujcie ten termin w swoim kalendarzu! Tym razem nikogo nie może zabraknąć!

Pozdrawiamy,
Organizatorzy V Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych

MINIMALNE ZAROBKI OPIEKUNA MEDYCZNEGO. JAK INTERPRETOWAĆ USTAWĘ?

opublikowane: 23 sty 2020, 05:07 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 13 lut 2020, 05:30 ]

Poniższy tekst ukazał się 23 stycznia 2020 na stronie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych. Przedruk w całości i za zgodą w/w Stowarzyszenia pochodzi ze strony: http://opiekunmedyczny.org/204-2/

Drodzy opiekunowie medyczni.

W związku z wieloma zapytaniami dotyczącymi wynagrodzenia wynikającymi z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników medycznych postanowiliśmy przygotować małe podsumowanie tego jak powinno wyglądać wynagrodzenie opiekuna medycznego.

Na wstępie należy zauważyć, że od stycznia 2020 roku wynagrodzenie minimalne dla wszystkich osób wynosi 2600 złotych brutto (przed opodatkowaniem) czyli 1920,62 zł netto (na rękę). W przypadku umów zlecenie minimalna stawka godzinowa wynosi 17 zł brutto.

Pensja zasadnicza (zapisana w umowie) może być jednak niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia – w takiej sytuacji pracodawca wypłaca dodatek wyrównawczy, tak aby ostatecznie wypłata była nie niższa niż 2600 zł brutto. W przypadku pracy na część etatu wynagrodzenie jest proporcjonalne do wymiaru pracy. W skład pensji minimalnej mogą wchodzić również dodatki takie jak premie regulaminowe (ale nie premie wypłacane w formie wyróżnienia), dodatek za pracę w szkodliwych warunkach czy dodatek za pełnione funkcje. Do wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się m.in.: dodatek stażowy, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, w nocy i święta, nagród jubileuszowych czy ekwiwalentów za np. pranie odzieży.

Wprowadzona ustawa o minimalnych zarobkach w podmiotach leczniczych określa jakie powinno być minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych. Oczywiście określa ona tylko minimalny poziom wynagrodzenia, które w zależności od decyzji dyrekcji może być większe.

Zgodnie z treścią ustawy wyliczone minimalne wynagrodzenia dla opiekuna medycznego wynosi do lipca 2020 roku 2688 zł brutto. Od lipca 2020 roku kwotą bazową będzie średnia krajowa pomnożona przez współczynnik 0,64). Nie jest to jednak wynagrodzenie które powinno być wypłacane już teraz, a wynagrodzenie do którego powinno być podwyższane wynagrodzenia opiekuna medycznego.

 

W jaki sposób będzie ono podwyższane?

1 lipca 2020 roku o 20% różnicy pomiędzy obecnym wynagrodzeniem zasadniczym a kwotą wynikającą z ustawy (0,64*średnia krajowa)

1 lipca 2021 roku o 20% różnicy pomiędzy obecnym wynagrodzeniem zasadniczym a kwotą wynikającą z ustawy (0,64*średnia krajowa)

Od 1 stycznia 2022 roku wynagrodzenie powinno wynosić nie mniej niż 0,64 * średnie wynagrodzenie (przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej ogłaszane przez GUS- nie pensja minimalna).

Jak widać obecna kwota minimalnego wynagrodzenia do której podwyższane jest wynagrodzenie opiekunów medycznych wynosi niewiele więcej niż pensja minimalna. Już przy pracach nad pierwszą ustawą zgłaszaliśmy nasze zastrzeżenia, że może mieć miejsce sytuacja, w której kwota wynikająca z ustawy będzie w okolicach kwoty minimalnej, zatem nie będzie skutkowała realną podwyżką a zatrzymaniem zarobków opiekunów medycznych na poziomie kwoty minimalnego wynagrodzenia, jednak nasze sugestie nie zostały przyjęte w toku prac nad ustawą i jej nowelizacją.

Ile będę zarabiać w 2022 roku?

Gdyby zatem przyjąć średnią krajową na koniec III kwartału 2019 roku (4907,95 zł brutto) to wynagrodzenie wyliczone zgodnie z pełnym brzmieniem ustawy wynosiłoby w 2020 roku 3141,09 zł brutto. Jednak taki sposób wyliczenia minimalnego wynagrodzenia wejdzie w życie w 2022 roku. Jeżeli przyjmiemy prognozy wynagrodzenia to w 2022 pensja minimalna wynosiłaby ok. 3333 zł brutto, przeciętne wynagrodzenie w 2021 ok. 5650 zł brutto czyli wynagrodzenie od 2022 mogłoby wynosić ok. 3616 zł brutto. Jednak są to bardzo szacunkowe wyliczenia i nie oznacza to, że tak będzie kształtowało się wynagrodzenie opiekunów medycznych od 2022 roku.

Ile powinienem teraz zarabiać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od obecnego wynagrodzenia zasadniczego.

Dla przykładu:

Obecna kwota wynagrodzenia zasadniczego: 2400 zł brutto (czyli do wypłaty dodane jest 200 zł dodatku wyrównawczego). 20% różnicy pomiędzy 2400 zł brutto a 2688 zł brutto wynosi zatem 57,6 zł brutto. Wynagrodzenie zasadnicze zostanie podwyższone zatem do 2457,60 brutto, co zmniejszy dodatek wyrównawczy do kwoty 142,40 zł brutto. Zatem i przed i po lipcu, w związku z tym, że wynagrodzenie zasadnicze będzie poniżej minimalnej, do wypłaty będzie 2600 zł brutto.

Jednak w wielu miejscach podwyżka będzie oznaczała tak naprawdę zmniejszenie dodatku wyrównawczego, co nie wpłynie ostatecznie na wysokość wypłaty.

Wysokość wypłaty od lipca 2020 uzależniona jest od ogłoszonej przez GUS kwoty średniego wynagrodzenia, przy czym póki co minimalne wynagrodzenie będzie podwyższane o 20% różnicy a nie będzie wynosiło 0,64*średnia krajowa,

Jaka ustawa?

Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (znowelizowana 13.09.2018).

Kogo dotyczy?

Ustawa określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz sposób osiągania najniższego wynagrodzenia zasadniczego

Do której grupy należy opiekun medyczny?

Grupa 10 (inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–9 ), ze wskaźnikiem 0,64

Czy opiekun medyczny jest zawodem medycznym?

Tak. W razie wątpliwości warto odwołać się do interpretacji przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

W moim miejscu pracy podwyżki nie mają miejsca. Co zrobić?

Po pierwsze należy zweryfikować czy jest to podmiot leczniczy. Polecamy w pierwszej kolejności wyjaśnienie sytuacji z pracodawcą. Jeśli jednak i to nie pomoże należy skontaktować się z przyzakładowymi związkami zawodowymi lub Państwową Inspekcją Pracy.

Boże Narodzenie 2019

opublikowane: 24 gru 2019, 03:40 przez Krzysztof Tłoczek

Tradycyjnie, jak co roku, składamy Państwu życzenia Bożonarodzeniowe. 
Podobnie i tym razem, chcemy Wam życzyć tego co w życiu najważniejsze, tj przede wszystkim Miłości. 
Oby jej nigdy nie zabrakło
w Waszych domach, miejscach pracy i w Was samych. 

I nie zapominajmy się nią dzielić z tymi, którzy jej teraz najbardziej potrzebują - chorymi,w kryzysie bezdomności, samotnymi ale także doświadczającymi przemocy w naszym społeczeństwie, także uchodźcami, imigrantami i osobami LGBT+.
Bądźmy dla siebie dostępni, tak w Wigilię jak i w każdy kolejny dzień. 
Niech przygotowane dodatkowe nakrycie, idzie w parze z otwartymi drzwiami sercem.

Radosnego Świętowania!

Zespół Fundacji OpiekunMedyczny.com.plOpis użytych zdjęć:
Pierwsze zdjęcie przedstawia scenę narodzenia w nawiązaniu do warunków, w których są obecnie przetrzymywani uchodźcy w USA i pochodzi z terenów przed Kościołem Metodystycznym w Claremont w Kalifornii.
Drugie zdjęcie to artystyczne przedstawienie Sceny Narodzenia przez popularnego artystę Banksy'ego, który nawiązuje w nim do konfliktu Izraelsko-Palestyńskiego.

1-10 of 152