Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce opublikowana

opublikowane: 10 sty 2018, 08:12 przez Bartosz Mikołajczyk

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie Strategię na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. 29 grudnia 2017 r. Zespół ds. opracowania Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce zakończył prace. Przewodnicząca – sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko – przedłożyła ministrowi zdrowia wypracowany dokument pn. Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Dokument ten określa kierunki działań, jakie należy podjąć, aby zapewnić wysoką jakość, bezpieczeństwo i dostęp do opieki pielęgniarskiej dla pacjentów.

Minister zdrowia, podejmując decyzje dotyczące organizacji i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce – w szczególności w obszarze pielęgniarstwa i położnictwa, będzie uwzględniał propozycje działań Zespołu określone w Strategii, mając na uwadze możliwości i zasoby (m.in. finansowe) budżetu państwa oraz systemu ochrony zdrowia. Strategia będzie jednym z ważnych narzędzi w realizacji polityki zdrowotnej ministra zdrowia w najbliższej perspektywie czasowej.

Źródło: Komunikat Ministerstwa Zdrowia

Zachęcamy do zapoznania się z treścią Strategii. W pracach zespołu brali udział przedstawiciele Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl

Powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych

opublikowane: 8 sty 2018, 08:48 przez Bartosz Mikołajczyk

Z przyjemnością informujemy, że niedawno zarejestrowane zostało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych.

Stowarzyszenie ma na celu jednoczenie opiekunów medycznych, ich reprezentowanie, a także działania na rzecz rozwoju zawodu.

W planach stowarzyszenie ma m.in. warsztaty dla opiekunów medycznych, spotkania i wiele innych. Jeśli macie swoje pomysły jak stowarzyszenie może was wspierać skontaktujcie się i przedstawcie wasze propozycje.

Jednocząc się i dołączając do stowarzyszenia mamy możliwość by razem wprowadzić realne zmiany, tak by nasz zawód był bardziej widoczny i cieszył się należnym mu miejscem w systemie opieki zdrowotnej.

Strona Stowarzyszenia: www.opiekunmedyczny.org
Strona Stowarzyszenia na Facebooku: https://www.facebook.com/stowarzyszenieOM/
Grupa Stowarzyszenia na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/935903823167207/

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.

opublikowane: 26 wrz 2017, 11:42 przez Krzysztof Tłoczek

Drodzy czytelnicy,

Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź, na pytania, które zadaliśmy Ministerstwu Zdrowia a które dotyczyły tematów często przez Was poruszanych odnośnie niedawno wprowadzonej ustawy.

Spytaliśmy zatem o:

1. Czy ustawa ta reguluje wysokość wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na stanowisku opiekun medyczny w placówkach opieki medycznej? 10 grupa zawiera zawody wymagające średniego wykształcenia. Czy zatem obejmuje opiekuna medycznego?

2. W jakiej wysokości od 01.07.2017 powinna otrzymywać wynagrodzenie osoba zatrudniona na stanowisku opiekun medyczny, która o tej pory zarabiała minimalną pensję (2000 zł brutto).

3. Czy pracodawca by uniknąć konieczności zmiany stawek wynagrodzenia może zawierać z pracownikami aneksy zmieniające stanowisko na stanowisko nie wymagające średniego wykształcenia (np. „opiekun” czy „opiekun pacjenta”), które nie są regulowane, nie mają określonego zakresu obowiązków inaczej niż poprzez regulamin wewnętrzny, a które wykonują czynności opiekuna medycznego?

Odpowiedź do pobrania w załączniku poniżej.

Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia z podpisem Prezydenta!

opublikowane: 21 lip 2017, 11:15 przez Bartosz Mikołajczyk

Prezydent podpisał ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Jest to rządowy projekt zakładający wzrost 1 lipca każdego roku wynagrodzenia do osiągnięcia w 2021 roku pułapu zapisanego w ustawie, który stanowi iloczyn współczynnika zapisanego dla każdego zawodu oraz średniego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS. Do dnia 31 grudnia 2019 r. najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustalane jest jako iloczyn współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy i kwoty 3900 zł brutto.

Pełną treść ustawy, jak również przebieg prac nad ustawą można znaleźć na stronie: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1583

Do sejmu trafił też obywatelski projekt ustawy, która zakłada wyższy i szybszy wzrost wynagrodzenia. Projekt ten został skierowany do komisji zdrowia oraz finansów publicznych. 

Józefa Szczurek-Żelazko Wiceminister Zdrowia, przy okazji prac nad obywatelskim projektem, poinformowała iż "kwestie, które zostały zaproponowane do uregulowania w obywatelskim projekcie, znalazły się w już uchwalonej (...) ustawie w sprawie warunków zatrudniania w ochronie zdrowia".

Senat przegłosował ustawę ws. minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia

opublikowane: 29 cze 2017, 08:44 przez Bartosz Mikołajczyk

W dniu dzisiejszym Senat przyjął bez poprawek poselskich projekt Ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych.

Ustawa została przyjęta, pomimo, że wpłynął również projekt ustawy przygotowanej przez Porozumienie Zawodów Medycznych. Projekt obywatelski zakładał wyższe zarobki, których wartość docelowa osiągnięta zostałaby już w 2019 roku (a nie w 2021 jak w przypadku projektu rządowego).

Rocznik Opiekunów Medycznych - drugi numer!

opublikowane: 15 maj 2017, 08:26 przez Bartosz Mikołajczyk

Z przyjemnością oddajemy w wasze ręce drugi numer Rocznika Opiekunów Medycznych! 

Kolejne numery czasopisma wydawane będą corocznie 14 maja oraz dystrybuowane podczas kolejnych konferencji.

Jeśli chcesz dodać swój artykuł, reklamę lub też masz pomysł na artykuł, który moglibyśmy zamieścić to skontaktuj się z nami.

Ten i poprzedni numer Rocznika dostępny jest na tej stronie lub też po wybraniu z menu po lewej "Rocznik Opiekunów Medycznych".

Rocznik został wydany przez Fundację OpiekunMedyczny.com.pl w ramach jej działalności statutowej. Nie było by to możliwe bez waszego wsparcia, za które dziękujemy. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania kliknij tu i dowiedz się jak możesz nam pomóc.

Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych

opublikowane: 15 maj 2017, 06:15 przez Bartosz Mikołajczyk

Za nami kolejna edycja corocznej Konferencji Opiekunów Medycznych. Tym razem odbyła się 13 maja w Krakowie. Termin konferencji związany był z bliskością Dnia Opiekuna Medycznego. Wydarzenie to ma na celu przede wszystkim promocje zawodu, rozszerzanie wiedzy ale przede wszystkim umożliwia opiekunom medycznym spotkanie się z innymi osobami związanymi z tym zawodem i wymianę poglądów.


Konferencję rozpoczął Krzysztof Tłoczek przedstawiając plan konferencji oraz cel konferencji. Krzysztof jest opiekunem medycznym z wieloletnim doświadczeniem, pracował w Polsce jak i również poza granicami kraju. Po rozpoczęciu nauki zainicjował powstanie strony www.OpiekunMedyczny.com.pl.
Kolejnym punktem programu było omówienie możliwości rozwoju opiekuna medycznego, a także perspektywy pracy. Obecnie tworzonych jest coraz więcej szkoleń dedykowanych opiekunom medycznym, jednak nie zawsze dają to co obiecują organizatorzy. Podczas wykładu omówiliśmy jak ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami, jakie szkolenia warto wybierać jak również gdzie powinien pracować opiekun medyczny.


W następnej części pielęgniarka Marzenna Wójcik omówiła choroby kardiologiczne a także przedstawiła na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie opieki nad osobą ze schorzeniami kardiologicznymi i w jaki sposób opiekun medyczny może się w to włączyć.
Dalsze punkty programu przyniosły rozważania na temat seksualności osób starszych i niepełnosprawnych w kontekście pracy opiekuna medycznego. Psycholog Bartosz Mikołajczyk skupił się na tym czym jest seksualność i co ją tworzy oraz z jakimi sytuacjami związanymi z nią można spotkać się w codziennej pracy.
Po przerwie Piotr Zuziak – przedstawiciel firmy Ratownictwo Life omówił zasady korzystania z AED. Uczestnicy mieli również możliwość by samodzielnie obsłużyć sprzęt na dostępnych manekinach.
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. Dlatego też dietetyczka Renata Cichocka skupiła się na niej w kontekście odżywiania. Przekazała uczestnikom informacje nie tylko na temat samej choroby ale przede wszystkim w jaki sposób odpowiednio dobrana dieta może wspomóc pacjenta w walce z chorobą.
Jaka jest rola opiekuna medycznego w profilaktyce zdrowia? Na to pytanie usiłował odpowiedzieć Krzysztof Tłoczek, rozważając jakie opiekun medyczny ma możliwości edukacji pacjenta, co powinien robić by jak najwięcej osób mogło zachować zdrowie.


Następnie omówiliśmy komunikację z pacjentem w szczególności rolę dotyku – jakie są jego rodzaje, w jaki sposób należy korzystać z takiej formy komunikacji oraz bariery.


Dzięki uprzejmości Studia JSG mieliśmy również możliwość zapoznania się z odzieżą wspomagającą opiekę nad osobą starszą lub chorą. Marta Grochmala zaprezentowała uczestnikom w jaki sposób odzież ta może ułatwić opiekę i w jaki sposób należy z niej korzystać.
Na zakończenie przedstawiliśmy wyniki raportu „Opiekun medyczny w służbie zdrowia w Polsce. Raport za 2016 rok”, a także omawialiśmy zmiany które ostatnio zaszły a także jaka przyszłość może czekać opiekuna medycznego i jakie działania warto byłoby podjąć.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie. Wydarzenie to jest dla nas szczególnie ważne przede wszystkim dlatego, że chcemy by opiekunowie medyczni mieli miejsce i możliwość zdobywania dodatkowej wiedzy ale przede wszystkim dyskusji na temat zawodu – coś co niestety poza internetowymi grupami praktycznie nie istnieje. Dzięki temu jesteśmy bardziej widoczni, a zjednoczeni możemy więcej!


Dziękujemy szczególnie naszym partnerom:http://kulinea.olsztyn.pl/

Za przygotowanie prezentacji oraz materiałów dla uczestników związanych z tematyką choroby cukrzycowej i prawidłowego żywienia.http://www.ratownictwolife.pl/
Za przeprowadzenie prezentacji dotyczącej używania AED, jak również umożliwienie uczestnikom konferencji przećwiczenia w jaki sposób powinno się z niego korzystać.http://studiojsg.pl/index.phpZa prezentację odzieży wspomagającej opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, która może znacząco wpłynąć na jakość opieki nie tylko w warunkach domowych ale i również stacjonarnych.


Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Opiekun medyczny w służbie zdrowia w Polsce - Raport za rok 2016

opublikowane: 14 maj 2017, 13:22 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 14 maj 2017, 13:24 ]

Wyniki raportu przygotowanego przez redakcję naszej fundacji zostały właśnie opublikowane!


Raport miał na celu sprawdzenie sytuacji zawodowej opiekunów medycznych w Polsce. W tym celu przeprowadziliśmy badanie ankietowe. Ankieta dostępna była od 01.02.2017 do 31.03.2017. W tym czasie przesłany został newsletter z informacją o badaniu do kilku tysięcy osób, oraz została zamieszczona informacja na stronie na portalu Facebook. Ankieta składała się z kilkunastu pytań, które miały na celu nie tylko nakreślenie obrazu opiekuna medycznego w Polsce, ale też wskazanie możliwości zmian. Raport jest cykliczną inicjatywą fundacji, mającą na celu integrację i pomoc opiekunom medycznym w naszym kraju.

Całość można pobrać poniżej w formie pliku PDF. Możecie go wydrukować w formie niezmienionej i podzielić się z tymi, którzy nie korzystają z internetu lub pokazać pracodawcy. Zapraszamy do lektury!

Konferencja Opiekun Medyczny 2017 - III Komunikat

opublikowane: 17 mar 2017, 10:36 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 18 mar 2017, 12:38 ]

Szanowni Państwo.

Na stronie konferencji zamieściliśmy już program konferencji oraz informacje o prelegentach.

Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami pod linkiem:

Tematyka wykładów dobierana była tak, by były one jak najbardziej dopasowane do specyfiki zawodu opiekuna medycznego. Na prelegentów wybraliśmy osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, które są powiązane zawodowo z naszą profesją. Wszystko to aby każdy uczestnik mógł jak najbardziej skorzystać z tego wydarzenia.

Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie:

Przypominamy - Konferencja odbędzie się 13.05.2017 w Krakowie (ul. Rajska 1) w godzinach 10-17.
Koszt uczestnictwa to 85zł.

Do zobaczenia!

Darmowe porady psychologa

opublikowane: 13 mar 2017, 12:23 przez Bartosz Mikołajczyk

Szanowni Państwo.

Rozpoczynamy nowy projekt fundacji, którym jest darmowe poradnictwo psychologiczne w formie porad e-mailowych.

DLA KOGO?

Darmowe porady psychologa skierowane są dla opiekunów medycznych już pracujących w tym zawodzie, jak również osób jeszcze kształcących się.

JAK SKORZYSTAĆ?

Skorzystanie z porady psychologa jest bardzo proste - wyślij e-mail na adres kontakt@opiekunmedyczny.com.pl. W treści maila opisz swoją sytuację i pytania. Odpowiedź uzyskasz w ciągu 3 dni roboczych. Z uwagi na ułatwienie odpisywania na e-maile prosimy o wpisanie w tytule wiadomości "Psycholog".

OPŁATY?

Brak! Porad udzielamy bezpłatnie, niemniej jednak żeby takie projekty mogły działać potrzebujemy waszego wsparcia. Jeśli możesz przekaż nam darowiznę. Tu znajdziesz więcej informacji jak to zrobić.

W JAKIEJ SYTUACJI MOŻNA SKORZYSTAĆ?

Porady powinny dotyczyć sytuacji w której znajduje się opiekun medyczny - niezależnie czy dotyczy radzenia sobie ze stresem, wypalenia zawodowego czy innych. Nie udzielamy jednak porad dotyczących życia rodzinnego, porad wychowawczych lub innych nie związanych z tym zawodem.

1-10 of 103