Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Radosnej Wielkanocy!

opublikowane: 31 mar 2018, 02:54 przez Krzysztof Tłoczek

Wszystkim Opiekunom Medycznym, z okazji Wielkiej Nocy, życzymy by Światło, które rozproszyło wszelki mrok, było nieustannie obecne w Waszym życiu a wszechobecna Miłość dodawała wiary nawet wbrew nadziei.
Radosnej Wielkanocy! 

Przekaż 1% na walkę z wypaleniem zawodowym!

opublikowane: 2 mar 2018, 09:02 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 2 mar 2018, 09:07 ]

Przekaż 1% na działania realizowane przez Fundację OpiekunMedyczny.com.pl!

Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl podjęła współpracę z fundacją Kamienica 1. Możesz przekazać swój 1% który zostanie przekazany na realizację warsztatów dla opiekunów medycznych dotyczących przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu wśród opiekunów medycznych.

Przekazać 1% jest bardzo łatwo. Jak? Wypełniając coroczną deklarację pit 36 lub pit 37 w części "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego" w pozycji KRS wpiszcie numer KRS fundacji - 377928, a w pozycji cel szczegółowy tytuł naszej zbiórki: "Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu wśród opiekunów medycznych". 

Na zdjęciu poniżej prawidłowo wypełniona deklaracja.

Możesz rozliczyć PIT również przez stronę PITAX. Klikając w poniższy link stosowne pola będą już wypełnione - wystarczy tylko wypełnić pozostałe informacje.

https://www.pitax.pl/rozlicz/0000377928/?cel=Przeciwdzialanie+wypaleniu+zawodowemu+wsrod+opiekunow+medycznych

Zebrane środki będą wykorzystane wyłącznie w celu realizacji tych warsztatów.Rocznik Opiekunów Medycznych - nabór tekstów

opublikowane: 13 lut 2018, 12:12 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni!

Powoli rozpoczynamy przygotowania do wydania trzeciego numeru Rocznika Opiekunów Medycznych. W związku z tym czekamy na wasze pomysły, o czym chcielibyście przeczytać. A może jest wśród Was ktoś, kto chciałby zaprezentować innym własny artykuł?

Zgłoszenia i pomysły możecie wysyłać na adres kontakt@opiekunmedyczny.com.pl, za pomocą formularza kontaktowego lub na naszej stronie na Facebooku - Opiekun Medyczny.

Z góry dziękujemy za wszystkie pomysły!

Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych 2018

opublikowane: 5 lut 2018, 00:48 przez Krzysztof Tłoczek

Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl ma zaszczyt zaprosić Państwa na:

Ogólnopolską Konferencję dla Opiekunów Medycznych.

Jest to coroczne wydarzenie, podczas którego opiekunowie medyczni mają możliwość spotkania się w przyjaznej atmosferze, wymiany doświadczeń a przede wszystkim uczestniczą w wielu interesujących wykładach, które przydadzą się w codziennej pracy.


Termin konferencji to zawsze sobota wypadająca przed Dniem Opiekuna Medycznego - w tym roku jest to 12 maja 2018 roku.


Podczas konferencji będziecie Państwo mieli możliwość wysłuchania wielu prezentacji dotyczących psychologii, opieki nad pacjentem czy żywienia. Plan konferencji jest w trakcie przygotowywania, poniżej prezentujemy wstępną jego wersję. By zarezerwować miejsce prosimy o wypełnienie poniższego formularza i dokonanie opłaty w ciągu 7 dni od wypełnienia.

W ramach wydarzenia każdy uczestnik otrzyma materiały konferencyjne oraz drukowany egzemplarz Rocznika Opiekunów Medycznych.


Pod tym linkiem znajdziecie więcej informacji oraz formularz rejestracyjny - nie zwlekajcie - wypełnijcie go już dziś!


Do zobaczenia już wkrótce!

Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce opublikowana

opublikowane: 10 sty 2018, 08:12 przez Bartosz Mikołajczyk

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie Strategię na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. 29 grudnia 2017 r. Zespół ds. opracowania Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce zakończył prace. Przewodnicząca – sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko – przedłożyła ministrowi zdrowia wypracowany dokument pn. Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Dokument ten określa kierunki działań, jakie należy podjąć, aby zapewnić wysoką jakość, bezpieczeństwo i dostęp do opieki pielęgniarskiej dla pacjentów.

Minister zdrowia, podejmując decyzje dotyczące organizacji i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce – w szczególności w obszarze pielęgniarstwa i położnictwa, będzie uwzględniał propozycje działań Zespołu określone w Strategii, mając na uwadze możliwości i zasoby (m.in. finansowe) budżetu państwa oraz systemu ochrony zdrowia. Strategia będzie jednym z ważnych narzędzi w realizacji polityki zdrowotnej ministra zdrowia w najbliższej perspektywie czasowej.

Źródło: Komunikat Ministerstwa Zdrowia

Zachęcamy do zapoznania się z treścią Strategii. W pracach zespołu brali udział przedstawiciele Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl

Powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych

opublikowane: 8 sty 2018, 08:48 przez Bartosz Mikołajczyk

Z przyjemnością informujemy, że niedawno zarejestrowane zostało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych.

Stowarzyszenie ma na celu jednoczenie opiekunów medycznych, ich reprezentowanie, a także działania na rzecz rozwoju zawodu.

W planach stowarzyszenie ma m.in. warsztaty dla opiekunów medycznych, spotkania i wiele innych. Jeśli macie swoje pomysły jak stowarzyszenie może was wspierać skontaktujcie się i przedstawcie wasze propozycje.

Jednocząc się i dołączając do stowarzyszenia mamy możliwość by razem wprowadzić realne zmiany, tak by nasz zawód był bardziej widoczny i cieszył się należnym mu miejscem w systemie opieki zdrowotnej.

Strona Stowarzyszenia: www.opiekunmedyczny.org
Strona Stowarzyszenia na Facebooku: https://www.facebook.com/stowarzyszenieOM/
Grupa Stowarzyszenia na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/935903823167207/

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.

opublikowane: 26 wrz 2017, 11:42 przez Krzysztof Tłoczek

Drodzy czytelnicy,

Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź, na pytania, które zadaliśmy Ministerstwu Zdrowia a które dotyczyły tematów często przez Was poruszanych odnośnie niedawno wprowadzonej ustawy.

Spytaliśmy zatem o:

1. Czy ustawa ta reguluje wysokość wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na stanowisku opiekun medyczny w placówkach opieki medycznej? 10 grupa zawiera zawody wymagające średniego wykształcenia. Czy zatem obejmuje opiekuna medycznego?

2. W jakiej wysokości od 01.07.2017 powinna otrzymywać wynagrodzenie osoba zatrudniona na stanowisku opiekun medyczny, która o tej pory zarabiała minimalną pensję (2000 zł brutto).

3. Czy pracodawca by uniknąć konieczności zmiany stawek wynagrodzenia może zawierać z pracownikami aneksy zmieniające stanowisko na stanowisko nie wymagające średniego wykształcenia (np. „opiekun” czy „opiekun pacjenta”), które nie są regulowane, nie mają określonego zakresu obowiązków inaczej niż poprzez regulamin wewnętrzny, a które wykonują czynności opiekuna medycznego?

Odpowiedź do pobrania w załączniku poniżej.

Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia z podpisem Prezydenta!

opublikowane: 21 lip 2017, 11:15 przez Bartosz Mikołajczyk

Prezydent podpisał ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia. Jest to rządowy projekt zakładający wzrost 1 lipca każdego roku wynagrodzenia do osiągnięcia w 2021 roku pułapu zapisanego w ustawie, który stanowi iloczyn współczynnika zapisanego dla każdego zawodu oraz średniego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS. Do dnia 31 grudnia 2019 r. najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustalane jest jako iloczyn współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy i kwoty 3900 zł brutto.

Pełną treść ustawy, jak również przebieg prac nad ustawą można znaleźć na stronie: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1583

Do sejmu trafił też obywatelski projekt ustawy, która zakłada wyższy i szybszy wzrost wynagrodzenia. Projekt ten został skierowany do komisji zdrowia oraz finansów publicznych. 

Józefa Szczurek-Żelazko Wiceminister Zdrowia, przy okazji prac nad obywatelskim projektem, poinformowała iż "kwestie, które zostały zaproponowane do uregulowania w obywatelskim projekcie, znalazły się w już uchwalonej (...) ustawie w sprawie warunków zatrudniania w ochronie zdrowia".

Senat przegłosował ustawę ws. minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia

opublikowane: 29 cze 2017, 08:44 przez Bartosz Mikołajczyk

W dniu dzisiejszym Senat przyjął bez poprawek poselskich projekt Ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych.

Ustawa została przyjęta, pomimo, że wpłynął również projekt ustawy przygotowanej przez Porozumienie Zawodów Medycznych. Projekt obywatelski zakładał wyższe zarobki, których wartość docelowa osiągnięta zostałaby już w 2019 roku (a nie w 2021 jak w przypadku projektu rządowego).

Rocznik Opiekunów Medycznych - drugi numer!

opublikowane: 15 maj 2017, 08:26 przez Bartosz Mikołajczyk

Z przyjemnością oddajemy w wasze ręce drugi numer Rocznika Opiekunów Medycznych! 

Kolejne numery czasopisma wydawane będą corocznie 14 maja oraz dystrybuowane podczas kolejnych konferencji.

Jeśli chcesz dodać swój artykuł, reklamę lub też masz pomysł na artykuł, który moglibyśmy zamieścić to skontaktuj się z nami.

Ten i poprzedni numer Rocznika dostępny jest na tej stronie lub też po wybraniu z menu po lewej "Rocznik Opiekunów Medycznych".

Rocznik został wydany przez Fundację OpiekunMedyczny.com.pl w ramach jej działalności statutowej. Nie było by to możliwe bez waszego wsparcia, za które dziękujemy. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania kliknij tu i dowiedz się jak możesz nam pomóc.

1-10 of 107