Najnowsze wieści

Tutaj znajdują się wiadomości odnośnie wydarzeń związanych z zawodem opiekuna medycznego ale także wszystkie ważne wydarzenia dotyczące promocji zdrowia, polityki społecznej, ekologii itp. 
Jesli wiesz o ważnym wydarzeniu, problemie czy wynikach badań i chciałbyś je tutaj umieścić - skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Katalog czynności wykonywanych przez opiekuna medycznego.

opublikowane: 21 maj 2019, 10:40 przez Krzysztof Tłoczek

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych przyjęło Katalog czynności wykonywanych przez opiekuna medycznego.

Katalog ma na celu zbiór czynności, które wykonuje opiekun medyczny w przejrzystej formie, co ułatwi tworzenie jednakowych opisów stanowisk pracy i czynności zawodowych opiekuna medycznego.

Kompetencje opiekuna medycznego określa podstawa programowa kształcenia w zawodzie, jednak jest to dość obszerny dokument. Próbę stworzenia bardziej przejrzystej formy przedstawienia czynności zawodowych opiekuna medycznego podjęła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych tworząc w 2013 roku „Katalog czynności wykonywanych przez opiekuna medycznego u osoby chorej i niesamodzielnej na zlecenie i pod nadzorem pielęgniarki”.

I chociaż jest to ciekawa inicjatywa to katalog ten nie jest pełny (brakuje np. karmienia pacjenta) to zakłada również, że to pielęgniarka zleca te czynności (chociaż w obecnym stanie prawnym niema możliwości zlecania tych czynności OM) jak również powinna je nadzorować (co sugeruje, że zamiast wykonywać inne czynności powinna stać nad OM i nadzorować np. czynność czesania włosów).

Stąd też postanowiliśmy stworzyć własny katalog – obejmujący wszystkie czynności pogrupowany na 3 części:

  1. czynności higieniczne i pielęgnacyjne
  2. czynności opiekuńcze
  3. pozostałe czynności

Katalog można pobrać TUTAJ. Warto przedstawić go np. pracodawcy, który ma wątpliwości co powinien wykonywać opiekun medyczny. Może też stanowić dobre źródło przy tworzeniu opisu zawodu w danej placówce.

Relacja z IV Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych

opublikowane: 19 maj 2019, 03:22 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 19 maj 2019, 06:22 ]

Za nami IV edycja Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych. Tym razem, 11.05.2019 spotkaliśmy się we Wrocławiu. Tradycjnie sobota wypadająca przed Dniem Opiekuna Medycznego była okazją do wysłuchania ciekawych wykładów, porozmawiania z zaproszonymi goścmi i wymianą doświadczeń pomiędzy opiekunami pochodzącymi z całej Polski.

Zanim zaczęła się sama Konferencja odbyło się Walne Zgromadzenie Ogólnoposkiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, o którego przebiegu i ustaleniach możecie przeczytaj TUTAJ.

Konferencję o godz. 11.00 otworzył Prezes Fundacji, p. Bartosz Mikołajczyk a cykl wykładów ropoczęliśmy słuchając o nowych technologiach w pracy opiekuna medycznego, czyli prezentacji aplikacji HIDONE, przez p. Mirosława Janika oraz p. Dorotę Rymaszewską. Ten blok prelekcji zamknął p. Bartosz Mikołajczyk wykładem pt. Opieka nad osobami zakażonymi HIV, rzwiewając ostatecznie wszystkie mity towarzyszące temu zagadnieniu.
Po krókiej przerwie na kawę i rozmowy w kuluarach, podczas których część uczestników dopytywała o szczegóły dotyczące aplikacji HIDONE, widząc w niej szansę na dodatkową formę zarobkowania, nastąpił drugi blok wykładów, w którym p. Joanna Kliszcz, autorka wydanego niedawno podręcznika z zakresu psychologii dla opiekunów medycznych, przedstawiła temat "Mity i stereotypy starości", po którym niektórzy opiekunowie prosili o podpisanie wydanych przez nią książek.
Po tym wykładzie nastąpiło spotkanie z p. Barbarą Kopeć, przewodniczącej Forum Medycyny Laboratoryjnej, która przedstawiła kwestię poszerzenia zakresu kompetencji opiekuna medycznego o flebotomię - czyli pobieranie prób do badań laboratoryjnych, co spotkało się z entuzjazmem sporej części opiekunów. Następnie odbyła się przerwa lunchowa, którą spędziliśmy w salach i ogrodzie goszczącego nas Domu Edyty Stein. W drodze na lunch opiekunowie odebrali upominki z firmy Diagnostyka Sp. z o. o.
Kolejny blok składał się z nader ciekawego wykładu pań Magdaleny Krysińskiej i Hanny Marczak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH nt. aktywności fizycznej w profilaktyce upadków wśród osób starszych. W pakietach konferencyjnych otrzymanych przez każdego uczestnika oprócz najnowszego wydania Rocznika, fundacyjnych i stowarzyszeniowych gadżetów, znalazły się także płyty DVD z ćwiczeniami dla seniorów, zapewnionymi właśnie przez naszych gości.
W kolejnym wykładzie pt. "Ujednolicanie standardów opieki w domowym otoczeniu dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowej." p. Karolina Kasperek - Kierownik Akademii Hausengel, przybliżyła nam nowoczesne formy ustawicznego kształcenia opiekunów pracujących za granicą.
Również firma Hausengel obdarowała naszych uczestników firmowymi gadżetami.
Blok wykładowy zamknął wykład pt. Mindfulness czyli jak radzić sobie ze stresem, który był zapowiedzią nadchodzących w tym roku warsztatów Mindfulness dla opiekunów medycznych.

Po ostatniej przerwie kawowej mogliśmy wysłuchać specjalistki chorób wewnętrznych i diabetologii, lek. Katarzyny Bednarczyk i jej prelekcji pt. profilaktyka stopy cukrzycowej. Wykład zamykający Konferencję należał natomiast do p. Renaty Cichockiej, która opowiedziała o diecie lekkostrawnej.

Tegoroczna Konferencja obfitowała w wiele różnorodnych wykładów, odwiedziła nas spora liczba gości, dzięki czemu mogliśmy poznać nie tylko trendy w opiece ale także zapoznać się z technicznymi nowinkami czy planami rozwoju naszego zawodu. To przede wszystkim uczestnicy jednak zapewniają ciągłośc naszych konferencji i wspólnie z nami budują prestiż zawodu opiekuna medycznego.
W przyszłym roku czeka nas wydarzenie zupełnie wyjątkowe, gdyż będzie to rocznicowa 
V Ogólnopolska Koferencja Opiekunów Medycznych, 
na którą już teraz zapraszamy 9.05.2020 do Katowic

Dziękując za obecność wszystkim wykładowcom, prelegentom i uczestnikom, mamy nadzieję, że zobaczymy się w jeszcze większym składzie w przyszłym roku!4 numer Rocznika Opiekunów Medycznych

opublikowane: 14 maj 2019, 10:05 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni! 

W dniu waszego święta mamy prezent - jak co roku prezentujemy kolejny numer Rocznika Opiekunów Medycznych. Znajdziecie w nim ciekawe artykuły, które omawiane były na tegorocznej konferencji. Rocznik w formacie pdf jest do pobrania za darmo. Wystarczy kliknąć :)

Dzień Opiekuna Medycznego!

opublikowane: 14 maj 2019, 09:38 przez Krzysztof Tłoczek

14 maja to wyjątkowy dzień w roku - to Dzień Opiekuna Medycznego!

Z tej okazji nasza załoga pragnie Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia wytrwałości, zapału i satysfakcji z pracy! Niech Was nigdy nie dopadnie wypalenie zawodowe a praca zawsze wywołuje przyjemne uczucia!

Udanego świętowania!

Rocznik Opiekunów Medycznych - nabór tekstów

opublikowane: 16 mar 2019, 04:16 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy opiekunowie medyczni!

Powoli rozpoczynamy przygotowania do wydania czwartego numeru Rocznika Opiekunów Medycznych. W związku z tym czekamy na wasze pomysły, o czym chcielibyście przeczytać. A może jest wśród Was ktoś, kto chciałby zaprezentować innym własny artykuł?

Zgłoszenia i pomysły możecie wysyłać do końca marca na adres kontakt@opiekunmedyczny.com.pl, za pomocą formularza kontaktowego lub na naszej stronie na Facebooku - Opiekun Medyczny.

Z góry dziękujemy za wszystkie pomysły!

Zapisy na IV Ogólnopolską Konferencję Opiekunów Medycznych już otwarte!

opublikowane: 10 mar 2019, 03:13 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 24 mar 2019, 04:23 ]Już 11 maja 2019 zapraszamy na IV Ogólnopolską Konferencję Opiekunów Medycznych we Wrocławiu!

W tym corocznym wydarzeniu, podczas którego opiekunowie medyczni mają możliwość spotkania się w przyjaznej atmosferze, wymiany doświadczeńz znajdzie się w tym roku wiele ciekawych wykładów z zakresu psychologii, opieki, dietetyki czy nawet najnowszych technologii. 

Partnerzy Konferencji będą dla Was dostępni w przerwach na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Ale to nie wszystko!
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Konferencji, materiały szkoleniowe oraz drukowany egzemplarz Rocznika Opiekunów Medycznych a także skorzysta z przerw kawowych i obiadu zapewnionego przez organizatora.

By zapewnić sobie udział, prosimy o możliwie najszybsze wypełnienie poniższego formularza. Ilość miejsc ograniczona.
Dostępny jest już wstępny, ramowy plan konferencji - będziemy go aktualizować na bieżąco - kliknij tutaj.

Regulamin wydarzenia dostępny jest tutaj.

Ogólnopolski Konkurs Opiekuna Medycznego

opublikowane: 26 lut 2019, 12:03 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy Opiekunowie Medyczni.

Z przyjemnością pragniemy poinformować o niedawno ogłoszonym Ogólnopolskim Konkursie Opiekuna Medycznego. Organizatorem konkursu jest Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Sztumie, partnerem konkursu jest Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl

Konkurs odbędzie się 10.05.2019 o 9:30 w WZSP w Sztumie - ul. Reja 12.

Więcej informacji na poniższym plakacie i na stronie organizatora.

Do zobaczenia!

http://medyk.sztum.pl/ogolnopolski-konkurs-opiekuna-medycznego/

Przekaż 1% podatku na Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych!

opublikowane: 14 lut 2019, 10:57 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 14 lut 2019, 11:01 ]

Już od jutra możecie pobrać ze strony Ministerstwa Finansów wstępnie wypełnioną deklarację PIT.  Wystarczy wejść na stronę: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/  Wygodnie, prawda?

Pamiętaj, że możesz zmodyfikować swój PIT i przekazać 1% dla organizacji pozarządowych.

Przekaż 1% na działalność Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych.

Jak to zrobić? To proste! Zanim zaakceptujesz przygotowane rozliczenie wskaż organizację, której przekażesz 1% podatku!

W odpowiednie pola (pozycje J oraz K w formularzu PIT-37)

Organizacja: Fundacja FaniMani
KRS: 0000507234
Cel szczegółowy: 22780

Uwaga istotne jest wpisanie numeru "22780" jako cel szczegółowy. Fundacja FaniMani dzięki temu będzie mogła przekazać środki właściwej organizacji.

Na co będą przeznaczone otrzymane środki?

W zależności od zebranej kwoty przede wszystkim planujemy organizację warsztatów dotyczących przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu wśród opiekunów medycznych. Tylko od was zależy ile takich spotkań się odbędzie!

Dziękujemy!

Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego

opublikowane: 29 sty 2019, 09:59 przez Bartosz Mikołajczyk

https://www.gwp.pl/psychologia-w-zawodzie-i-w-pracy-opiekuna-medycznego.html
Na rynku pojawiła się nowa pozycja dla opiekunów medycznych "Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego" wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.  Patronat nad książką objęła m.in. Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych

Dzięki niej dowiecie się jak lepiej rozmawiać z pacjentami i ich rodzinami, jak przebiega rozwój psychiczny człowieka i wiele więcej. Publikację polecamy szczególnie aktywnym zawodowo opiekunom medycznym ale i wszystkim osobom, które opiekują się osobami niesamodzielnymi.  

Książka dostępna na stronie: https://www.gwp.pl/psychologia-w-zawodzie-i-w-pracy-opiekuna-medycznego.html

Opis wydawcy (z powyższej strony):

Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun medyczny? Na jakie trudności jest narażony? W jaki sposób rozmawiać z osobami starszymi? Jak komunikować się z rodziną podopiecznego? Jak poradzić sobie z chorobą najbliższych?

Z roku na rok rośnie liczba osób starszych w naszym społeczeństwie. Opieka nad nimi, to bardzo ważny i trudny społecznie temat. Autorka książki wskazuje główne przyczyny rosnącego zapotrzebowania na opiekunów medycznych i bardzo dokładnie omawia ich rolę. Zauważa duże znaczenie pracy opiekunów zarówno w ujęciu medycznym, jak i społecznym, jak również przybliża najważniejsze kompetencje i cechy osoby pełniącej tę rolę.

Przedstawia analizę rozwoju psychofizycznego człowieka, wyszczególniając jego kolejne etapy, pomaga zrozumieć jak funkcjonuje psychika człowieka, w zależności od wieku oraz na czym skupiają się jego działania. Zwraca także uwagę na najczęstsze choroby i dysfunkcje dotyczące osób starszych, tłumaczy też z jakimi trudnościami i problemami wiąże się ten etap życia człowieka. Następnie pokazuje dualizm i złożoność relacji opiekun-podopieczny. Książka dostarcza również informacji o prawidłowym sposobie komunikacji z osobą starszą, uwzględniając typowe dla wieku blokady, czy przeszkody. Pomaga wypracować najlepszy model rozmowy, zachowując komfort obu stron.

Przedstawia również prawidłowe zasady komunikacji z rodziną podopiecznego, a także wskazuje najczęściej popełniane błędy. Autorka omawia również obciążenia psychofizyczne, z którymi może się zmierzyć opiekun. Szczegółowo przedstawia najczęściej spotykane zagrożenia. Podpowiada jak poradzić sobie z chorobą rodziców, dziadków. Porusza także trudny temat dylematów etycznych i moralności, co czyni książkę kompletnym studium nie tylko dla zawodowych opiekunów medycznych, ale również dla osób, które na co dzień mierzą się z chorobą bliskiej osoby.

Podsumowanie 2018 roku

opublikowane: 6 sty 2019, 09:30 przez Bartosz Mikołajczyk

Drodzy Opiekunowie Medyczni!

Dziękujemy za to, że kolejny rok jesteście z nami. Chcielibyśmy podsumować ubiegły rok oraz utwierdzić Was w tym, że dalej będziemy działać na rzecz opiekunów medycznych. Zrealizowane do tej pory działania mają przede wszystkim na celu jednoczenie opiekunów medycznych, promocję zawodu ale i przede wszystkim jego rozwój.

  • Strona www.opiekunmedyczny.com.pl oraz www.facebook.com/opiekun.medyczny/ - dwie strony, które cały czas stanowią platformę kontaktu i wymiany informacji pomiędzy opiekunami medycznymi.
  • Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych - już 3 edycja wydarzenia, podczas którego co roku spotykamy się w innym mieście by posłuchać cennych wykładów, podzielić się informacjami a także poznać innych opiekunów medycznych.
  • Rocznik Opiekunów Medycznych - coroczne pismo, które wydawane jest przy okazji konferencji. Dostępne bezpłatnie w formie elektronicznej.
  • Warsztaty - w tym roku przeprowadziliśmy kolejną edycję warsztatów KWASS (Komunikacja, Wypalenie, Asertywność, Stres i Sytuacje trudne w pracy OM) oraz STOP Agresji (przeciwdziałania agresji i mobbingowi w miejscu pracy opiekuna medycznego).
  • Uczestniczyliśmy również w wielu spotkaniach, debatach i konferencjach podczas których promowaliśmy zawód opiekuna medycznego i działaliśmy na rzecz jego rozwoju. Śledzimy również realizację Strategii na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce w zakresie dotyczącym opiekuna medycznego.
  • Podjęliśmy również współpracę z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Opiekunów Medycznych - www.opiekunmedyczny.org
To wszystko dzięki Wam i dla Was! 
Prosimy również o wsparcie Fundacji, dzięki czemu będziemy mogli robić jeszcze więcej. 
Więcej informacji jak to zrobić na stronie "Wesprzyj nas".

Dziękujemy!

1-10 of 128