Dodatek dla opiekunów medycznych w ZPO, ZOL i hospicjum

opublikowane: 10 maj 2021, 12:59 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 11 maj 2021, 12:05 ]
NFZ ogłosił drugi nabór na granty w ramach polepszania bezpieczeństwa pacjentów w Domach Pomocy Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych, Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych i hospicjach.

Warunki uzyskania dodatku są takie same jak przy pierwszym naborze.

W ramach tego opiekunowie medyczni, którzy pracują tylko w jednym miejscu mogą otrzymać dodatek w wysokości 1 574 zł brutto brutto. Poza tym podmioty, które nie składały wniosku o poprzedni grant mogą otrzymać go również na środki ochronne dla pracowników.

Najważniejsze informacje:
  • Dodatek przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym tylko w jednym miejscu w okresie, za który przysługuje dodatek (które zrezygnowały z pracy w innych miejscach lub nie pracowały w innym miejscu) - pracownik musi wypełnić stosowne oświadczenie po zatwierdzeniu wniosku przez NFZ,
  • Dodatek przysługuje opiekunom medycznym zatrudnionym wyłącznie w ZOL, ZPO i hospicjach,
  • Dodatek obejmuje okres 4 lub 8 miesięcy: 4 jeśli pracodawca poprzednio wystąpił o grant (obecnie wypłata dodatku za okres od 1 września 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.), 8 jeśli wcześniej nie wystąpił (w tym przypadku okres wypłaty dodatku to od 1 maja 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.),
  • Kwota wypłaty wyliczana jest proporcjonalnie do ilości godzin przepracowanych w danym miesiącu,
  • Wniosek o wypłatę grantu składa pracodawca w terminie od 7 maja do 31 maja 2021 r., za pośrednictwem aplikacji NFZ COVID-19.


Przypominamy również, że opiekun medyczny jest zawodem medycznym, w związku z czym (zgodnie z interpretacjami MZ i NFZ), jeśli spełnia pozostałe kryteria może otrzymać dodatek covidowy w wysokości 100% wynagrodzenia.

Comments