Jak sobie radzić w ciepłe dni?

opublikowane: 21 maj 2013, 11:58 przez Bartosz Mikołajczyk
Image courtesy of digitalart / FreeDigitalPhotos.net
Nadchodzi lato, w związku z tym pojawia się kolejny problem w życiu podopiecznych z którym musi poradzić sobie opiekun medyczny – wysokie temperatury. Choć samo wyjście w ciepły dzień na zewnątrz ma wiele pozytywnych stron (jak donosi BBC promienie UV pomagają obniżyć ciśnienie), ale niewłaściwe postępowanie w trakcie upałów może zakończyć się bólem głowy i w najgorszym wypadku udarem słonecznym.

Przed wyjściem warto pamiętać, że osoby starsze są głównie narażone na problemy związane z wysoką temperaturą powietrza. Na każdy spacer powinniśmy wziąć coś do picia (najlepiej wodę, napoje zawierające alkohol nie są dobrym pomysłem), spacery nie powinny być zbyt długie (do 20 minut) i raczej w godzinach popołudniowych, warto unikać wychodzenia w godzinach 10:00-15:00 i nadmiernego wysiłku oraz stosować kosmetyki z wysokim filtrem UV. Ubranie powinno być lekkie, luźne, najlepiej z naturalnych, „oddychających” materiałów w jasnych kolorach, dodatkowo bardzo pomaga noszenie kapelusza lub czapki z daszkiem oraz okularów przeciwsłonecznych.

Pomieszczenie najlepiej wietrzyć w nocy, gdy są niższe temperatury, a na dzień zamknąć okna i zasłonić żaluzje lub rolety.

W ciągu dnia warto brać chłodne prysznice lub stosować zimne okłady na ciało. W przypadku jedzenia najlepiej jeść lekko solone potrawy (najlepiej nie gorące) zawierające potas (pomarańcze, sałaty, marchew, ogórki, pomidory).

Jeśli jednak profilaktyka okaże się nieskuteczna i dojdzie do udaru cieplnego (objawy to m.in.: ogólne osłabienie organizmu, gorączka, dreszcze, ból głowy, oparzenia skóry) osobę należy umieścić w pozycji półsiedzącej w zacienionym miejscu z dostępem świeżego powietrza i stosować zimne lub wilgotne okłady na głowę. Należy podawać dużo płynów, jednak nie może to być kawa, herbata i napoje alkoholowe. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia (wymioty, utrata przytomności) należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie!

Comments