Nie wszystko co „e” jest złe.

opublikowane: 18 mar 2013, 13:11 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 18 mar 2013, 13:17 ]
Telemedycyna jest formą świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej na odległość łączącą ze sobą medycynę, telekomunikację i informatykę. Pozwala to m.in. na przekazywanie na znaczną odległość dokumentacji medycznej (w tym zapisy EKG, TK itp.), wideorozmowy z lekarzem czy pielęgniarką czy konsultacje specjalistyczne. Telemedycyna ma na celu zmniejszenie kosztów leczenia pacjenta, zmniejszenie częstotliwości hospitalizacji pacjentów przewlekle chorych (zamiast okresowych wizyt wystarczy przesłać wyniki badań z urządzeń do których pacjent ma dostęp w domu). Telemedycyna może być też wykorzystywana w ratownictwie medycznym, w sytuacji klęsk naturalnych czy po prostu do szkoleń. W Polsce jedną z form telemedycyny jest e-kardiogram, gdzie po podłączeniu urządzenia, pacjent przesyła wynik EKG za pośrednictwem telefonu, po czym otrzymuje informację zwrotną od lekarza o stanie zdrowia.

eZdrowie to wszelkie zastosowania technologii teleinformatycznych w zapobieganiu chorobom, diagnostyce, leczeniu, kontroli oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia. Jest pojęciem szerszym niż telemedycyna, obejmującym ten zakres, jak również m.in. elektroniczną kartę chorób czy e-recepta. Rozwiązania te mają na celu ułatwienie dostępu do dokumentacji, zmniejszenie liczby błędów klinicznych, a także ułatwienie transferu dokumentów do innych krajów.

Nie wiadomo czy, kiedy i w jakim zakresie takie rozwiązania zostaną odgórnie wprowadzone dla opiekunów medycznych, jednak część placówek może samodzielnie wprowadzać takie rozwiązania (jak chociażby elektroniczna dokumentacja choroby pacjenta).

Jednak możemy na własną rękę korzystać z nowoczesnych technologii związanych z eZdrowiem, które mogą być przydatne w pracy. Chociażby wideorozmowy w telefonach komórkowych czy aplikacjach komputerowych, dzięki którym możemy mieć stały podgląd tego, co dzieje się z podopiecznym. Kolejnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju portale medyczne, gdzie możemy wymieniać się wiedzą i szukać rozwiązań, by jak najlepiej pomóc pacjentowi, należy tu przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość merytoryczną portali i wybierać tylko te, co do których wartości merytorycznej nie mamy żadnych zastrzeżeń.

Dodatkowo posiadając telefon z systemem operacyjnym (smartfon) możemy pobrać wiele aplikacji, które pomogą nam lepiej dokumentować stan pacjenta i wykonane czynności, kontrolować przebieg dnia itp. Wybraliśmy kilka aplikacji, które mogą przydać się w pracy Opiekuna Medycznego, i odpowiednio je opisaliśmy. Poniższy wykaz dotyczy najpopularniejszego systemu operacyjnego – Android, jednak posiadając inny system (Windows, Symbian, Bada czy też iOS) na pewno w ofercie sklepów znajdziemy równie interesujące aplikacje.

Instant Heart Rate to aplikacja, dzięki której możemy zmierzyć tętno. Dbając o właściwe żywieni możemy obliczyć BMI używając BMI calculator sprawdzić wartości odżywcze w Tabela Kalorii czy indeks glikemiczny - Glycemic Index. Zastosowanie odpowiedniej diety ułatwi nam Daily Meals Lite, a efekty możemy kontrolować za pomocą Weight Tracker, umożliwiającej zapisywanie aktualnej wagi. Może warto by było zadbać również o wzrok? Aplikacja Eye training - Eye exercises umożliwi wykonanie prostych ćwiczeń oczu. Ważnym programem z pewnością jest Blood Pressure Log pozwalający zapisywać i analizować takie dane jak ciśnienie krwi, tętno i wagę, dzięki czemu najważniejsze informacje o stanie zdrowia będziemy mieć zawsze przy sobie.

To tylko przykładowe aplikacje dostępne do pobrania na telefony z systemem Android. Jednak tak jak wspomnieliśmy na rynku jest dostępnych wiele więcej programów. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań. Własne recenzje programów możecie przesłać do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego lub w komentarzu na Facebooku.

Comments