Relacja z Konferencji "Opiekun Medyczny 2016"

opublikowane: 17 maj 2016, 09:43 przez Bartosz Mikołajczyk

I Konferencja Opiekunów Medycznych „Opiekun Medyczny 2016”


14 maja odbyła się pierwsza konferencja opiekunów medycznych przygotowana przez Fundację OpiekunMedyczny.com.pl. Była to pierwsza konferencja skierowana wyłącznie do opiekunów medycznych i poruszająca zagadnienia ważne dla tej grupy zawodowej.


Wybór daty był nieprzypadkowy. W 2013 roku zaproponowaliśmy ustalenie tego dnia jako Dnia Opiekuna Medycznego. 14 maja to dzień śmierci Mary Seacole – opiekunki chorych, która ze względu na swój kolor skóry nie mogła przyłączyć się do Florencji Nightingale.


Konferencję rozpoczął Krzysztof Tłoczek przedstawiając plan konferencji oraz cel konferencji. Krzysztof jest opiekunem medycznym z wieloletnim doświadczeniem, pracował w Polsce jak i również poza granicami kraju. Po rozpoczęciu nauki zainicjował powstanie strony www.OpiekunMedyczny.com.pl.
Kolejnym punktem programu była wykład dotyczący schematów poznawczych i stereotypów prowadzony przez Bartosza Mikołajczyka (psycholog, trener). Tematyka ta jest mu bardzo bliska i postarał się przedstawić mechanizmy prowadzące do powstawania stereotypów oraz jak z nimi walczyć. Jest to o tyle ważne, że opiekun medyczny powinien być szczególnie uwrażliwiony na pomoc innym niezależnie od ich cech. Znajomość tych procesów może umożliwić opiekunom medycznym znacznie lepszą pracę z pacjentem.


W kolejnej prezentacji przedstawiliśmy bliżej organizacje pozarządowe – jakie są ich cele, dlaczego w ogóle powstają. W Polsce na obecną chwilę istnieją dwie organizacje skierowane do opiekunów medycznych o których również wspomnieliśmy. Przybliżyliśmy również działania naszej fundacji jak również plany na przyszłość.


Krótko przedstawiliśmy również wyniki naszego raportu „Opiekun Medyczny w służbie zdrowia w Polsce”, które dostępne są na tej stronie. Raport miał przybliżyć sytuację opiekunów medycznych, która do tej pory nie była badana w dokładniejszy sposób.


Po przerwie obiadowej wykład rozpoczęła Renata Cichocka, z wykształcenia technolog żywności i żywienia człowieka, dietetyczka i psychodietetyczka. Przedstawiła wybrane zagadnienia dotyczące prawidłowego żywienia, żywienia w niektórych stanach chorobowych jak również możliwych interakcji leków z jedzeniem. Chociaż opiekun medyczny nie zajmuje się tworzeniem diet czy ustalaniem i podawaniem leków to taka wiedza może być przydatna w codziennym życiu by utrzymać zdrowie jak najdłużej.
Następny wykład dotyczył komunikacji interpersonalnej i asertywności. Wykład skupiony był na przedstawieniu procesu komunikacji, jak również możliwych barierach ich identyfikacji i unikania błędów w komunikacji. Podczas wykładu Bartosz poruszył również zagadnienie asertywności jako czegoś więcej niż popularna „sztuka mówienia nie”.


Niezwykle interesującą reakcję i dyskusję wywołał wykład Krzysztofa dotyczący zagadnień etyki w pracy opiekuna medycznego. Dlaczego warto podążać za kodeksem etyki? Dlaczego niektóre zawody tworzą takie kodeksy? Co robić jeśli coś może być nieetyczne? Na te i wiele więcej pytań odpowiedział podczas swojego wykładu.


Na zakończenie poprosiliśmy Agnieszkę Strzęciwilk-Rucińską o kilka słów na temat nowo powstającej organizacji jaką jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych. Przedstawiła obecny stan stowarzyszenia, działania które już przebiegły jak również plany po zarejestrowaniu. Stowarzyszenie to jest w trakcie rejestracji ale wierzymy, że proces rejestracji zostanie niedługo zakończony.


Podsumowując konferencję przedstawiliśmy jak kształtuje się przyszłość opiekuna medycznego, co działo się przez czas i jakie działania warto by było jeszcze podjąć. Po podsumowaniu konferencji chętne osoby mogły jeszcze uczestniczyć w otwartej dyskusji, gdzie w mniejszym gronie poruszaliśmy wiele interesujących spraw.


Każdy uczestnik konferencji otrzymał materiały konferencyjne, pamiątkową smycz, długopis i notatnik a w przerwach mógł skorzystać z poczęstunku.
Organizacja konferencji była dla nas ogromnym wydarzeniem. Dziękujemy wszystkim którzy uczestniczyli w niej i mamy nadzieje, że w jeszcze liczniejszym gronie spotkamy się za rok :)

Comments