Światowy Dzień Bez Tytoniu

opublikowane: 31 maj 2013, 06:19 przez Krzysztof Tłoczek   [ zaktualizowane 31 maj 2013, 09:32 przez Bartosz Mikołajczyk ]
31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu (lub też Światowy Dzień bez Papierosa). Święto to ma zwrócić  uwagę na szkodliwość papierosów i  wyrobów tytoniowych.  Tegoroczne hasło tego dnia to: "Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”. Unia Europejska w ramach walki z uzależnieniami proponuje wprowadzenie zmian w opakowaniach polegające na umieszczeniu zdjęć organów nałogowych palaczy. W Irlandii proponują wprowadzenie jednakowych, białych, opakowań z nazwą marki na najmniejszej ściance, wszystkie nazwy pisane taką samą czcionką.

 

Jakie są skutki palenia?

1.       Palenie papierosów zwiększa ryzyko nowotworów (1)

2.       Palenie może powodować bezpłodność i impotencję (2)

3.       Może wywoływać choroby wrzodowe (3)

4.       Nikotyna zawarta w papierosie jest silnie uzależniająca (4)

            5.       Zapach papierosów nie dla każdego może być znośny (zwłaszcza z ust :)), palenie powoduje                              pogorszenie stanu zdrowia zębów (5)

 

To niektóre skutki, lista jest znacznie dłuższa, można się z nimi dokładniej zapoznać w linkach źródłowych. Większość negatywnych skutków związana jest z obecnością związków chemicznych, które są stosowane w produkcji papierosów.

 

 

Jak rzucić?

1.       Dobrym pomysłem na początek mogą być gumy nikotynowe lub plastry.

2.       Zastanów się dlaczego palisz i czemu chcesz rzucić, motywacja do osiągnięcia celu jest niezwykle ważna. Jeśli boisz się, że samemu nie uda Ci się, to warto rzucać w większej grupie osób, albo skorzystać z grup wsparcia.

3.       Palenie e-papierosów nie jest dobrym rozwiązaniem, glikol zawarty w e-papierosie ma równie wiele skutków ubocznych.

4.       Prowadź dzienniczek, zanim rzucisz sprawdź w jakich sytuacjach palisz, pozwoli Ci to lepiej zrozumieć dlaczego palisz.

5.       Jeśli jednak nie jesteś w stanie rzucić palenia, może warto pomyśleć nad niestandardowymi formami terapii? Coraz bardziej popularna jest hipnoza lub akupunktura.

 

O pomoc w rzuceniu można zwrócić się również do swojego lekarza POZ, który powinien wskazać nam możliwe formy pomocy. Więcej informacji można znaleźć również na poniższych stronach:
Comments