Światowy Dzień POChP

opublikowane: 20 lis 2013, 14:28 przez Bartosz Mikołajczyk

POChP to Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Charakteryzuje się ona postępującym i niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe w wyniku stanu zapalnego. Jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego.


Najczęstszym i najważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju POChP jest palnie tytoniu nie tylko czynne, ale i bierne. Również wdychanie szkodliwych pyłów, substancji chemicznych i oparów wpływa na rozwój tej choroby.


W diagnozie ważne jest wykonanie spirometrii – badania objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Leczenie farmakologiczne spowalnia rozwój choroby i zmniejsza objawy.


Co roku w drugą lub trzecią środę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Ma on na celu zwiększenie świadomości na temat POChP i poprawę opieki nad pacjentami. WHO oszacowało w 2007 roku, że choroba ta dotyka 210 milionów ludzi, a do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.


Więcej informacji na w języku angielskim: http://www.goldcopd.org/wcd-home.html


Comments