Światowy Dzień Serca - Kierunek – zdrowe serce!

opublikowane: 29 wrz 2013, 04:12 przez Bartosz Mikołajczyk

Światowy Dzień Serca to święto ustanowione z inicjatywy Światowej Federacji Serca. Obchodzone jest corocznie w ostatnią niedzielę września. Tegoroczne hasło to Kierunek – zdrowe serce!

Działania podejmowane z okazji tego dnia mają na celu profilaktykę i zwalczanie chorób serca i naczyń, również poprzez działania obejmujące promocję zdrowego stylu życia.


Choroby układu krążenia to najczęstsze przyczyny zgonów w Europie. Stres, wysoki poziom cholesterolu, siedząca praca, nadciśnienie, otyłość – to czynniki ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju chorób serca i układu krążenia. Co można zrobić, by zapobiegać chorobom? Przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych – więcej owoców i warzyw, mniej czerwonego mięsa, więcej ryb, mniej smażonych potraw, więcej grillowanych lub gotowanych na parze. Warto wprowadzić codzienną aktywność fizyczną, w przypadku siedzącej pracy można po prostu wstać od biurka. Wysoki poziom glukozy we krwi jest również ryzykowany – warto więc nie tylko sprawdzać co jakiś czas ciśnienie krwi, ale również poziom glukozy we krwi.


Wszystkie działania powinny być podejmowane w porozumieniu z lekarzem. Przyjmowanie suplementów diety (nawet tych ziołowych) bez sprawdzenia składu i skuteczności i poleganie tylko na nich w dłuższej perspektywie może być bardzo szkodliwe. Warto też skorzystać z pomocy dietetyka, który będzie w stanie profesjonalnie zmodyfikować dietę, tak by przyniosła właściwe korzyści. Takie usługi często są wymiernie tanie, a na pewno tańsze niż kupowanie suplementów diety i przynoszą korzyści na dłużej i w dodatku można w ten sposób poprawić zdrowie całej rodziny :)


Więcej informacji na temat profilaktyki chorób serca i Światowego Dnia Serca można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.


http://www.ptkardio.pl/e/Swiatowy_Dzien_Serca-220

Comments