Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

opublikowane: 28 lip 2013, 10:41 przez Bartosz Mikołajczyk
Jest to święto ustanowione przez WHO, którego obchody przypadają na 28 lipca – dzień urodziń Barucha Samuela Blumerga, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B.

Obecnie znanych jest 5 rodzajów wirusa wywołujących zapalenia wątroby (typy A-D), z czego w Polsce i pozostałych krajach Europy najczęściej dochodzi do zakażeń typami A, B i C. Wirus typu E jest charakterystyczny dla krajów azjatyckich i afrykańskich, typu D występuje częściej w Afryce, Bliskim Wschodzie i Południowej Ameryce.

W tym roku święto obchodzone jest pod hasłem „This is Hepatitis - Know it. Confront it.” (To jest zapalenie wątroby. Poznaj je. Staw mu czoła.). O ile istnieją szczepionki ochronne przeciw HAV i HBV (wirusy wywołujące odpowiednio WZW typu A i B), o tyle na obecną chwilę nie istnieje możliwość zaszczepienia się przeciw HCV. Drogą przenoszenia HBV i HCV jest krew – każdy płyn ustrojowy, który może zawierać krew powinien być potraktowany jako potencjalnie zakaźny. Wirusy te są wrażliwe na dezynfekcję, jednak poza organizmem człowieka mogą wykazywać właściwości zakaźne nawet kilkanaście lat.

Dlaczego warto wykonać test na obecność HCV?

Szacuje się, że w Polsce nawet ponad 700 000 osób jest zakażonych HCV a ponad 400 000 HBV z czego większość o tym nie wie. Odpowiednia profilaktyka w przypadku HCV jest niezwykle ważna, zwłaszcza, że pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po 30 latach od zakażenia. Testy w kierunku HCV można wykonać prywatnie (koszt to ok. 30 zł) lub też w niektórych bezpłatnych punktach (http://www.wzwc.pl/diagnostyka/punkty). Całkowita eliminacja wirusa HCV jest możliwa u 50-80% pacjentów.

Do zakażenia HCV i HBV nie może dojść podczas codziennych czynności!

Podawanie ręki, przyjacielski pocałunek, dotyk – w ten sposób nie można zakazić się HBV lub HCV. Do zakażenia może dojść tylko w przypadku kontaktu zakażonej krwi (lub płynu ustrojowego zawierającego krew) z uszkodzoną skórą lub śluzówkami, korzystania z wspólnych golarek, szczoteczek do zębów, sprzętu kosmetycznego i narzędzi medycznych. W przypadku wykonywania tatuażu lub kolczykowania warto zwrócić uwagę, czy sprzęt jest jednorazowego użytku i czy został otwarty przy nas – w innym przypadku lepiej zrezygnować z zabiegu. Niezabezpieczony stosunek seksualny również może być źródłem zakażenia (jeśli doszło do uszkodzenia naskórka). Podczas porodu także może dojść do zakażenia HCV/HBV z matki na dziecko.

Szczepienia przeciw HBV są wykonywane profilaktycznie od 1992 dla noworodków, pracowników służby zdrowia i młodzieży. Przed zabiegiem medycznym, tatuażem czy kolczykowaniem warto zaszczepić się przeciw HBV. Bardzo często podczas akcji „Żółty Tydzień” można uzyskać szczepionki w niższej cenie. Również wiele przychodni co jakiś czas wykonuje bezpłatnie, profilaktyczne badania na obecność HCV.

Źródło i więcej informacji:
http://www.wzwc.pl/
http://www.gwiazdanadziei.pl/swiatowy_dzien_wzw
Comments