Poradnik OM‎ > ‎

Bezpieczniejsze korzystanie z Internetu

opublikowane: 23 maj 2017, 06:07 przez Bartosz Mikołajczyk
    W ciągu ostatnich lat Internet stał się coraz bardziej dostępny. Od wielu lat by z niego skorzystać nie potrzeba już drogich komputerów - wystarczy dowolny telefon komórkowy z systemem operacyjnym, tablet czy każde inne urządzenie z wbudowaną przeglądarką internetową.
    Nie każdy jednak korzysta z niego bezpiecznie. Klikając w linki, otwierając pliki z nieznanego źródła możemy bardzo sobie zaszkodzić. 
    Wpis ten ma na celu zebranie w jednym miejscu kilku przydatnych porad, które pozwolą zmniejszyć ryzyko kradzieży danych i pozwolą bezpieczniej korzystać z zasobów Internetu.

 1. Nie podawaj numeru telefonu i innych danych osobowych jeśli nie jesteś pewny strony!

  Jeżeli ktokolwiek prosi cię o podanie danych osobowych zanim to zrobisz, upewnij się, że jest to zaufana firma. Podanie numeru telefonu jest o tyle problematyczne, że może spowodować zapisanie do płatnego newslettera - będziesz otrzymywać kilka wiadomości dziennie a każda może Cię kosztować kilka lub kilkanaście złotych. Zablokuj u swojego operatora smsy i numery premium jeśli z nich nie korzystasz.

 2. Nie podawaj haseł do kont i haseł jednorazowych do banku.

  Pamiętaj, że twój bank przy logowaniu nigdy nie zapyta Cię o hasło jednorazowe (do potwierdzenia przelewu). Jeśli zobaczysz taką wiadomość jak najszybciej skontaktuj się z bankiem. Haseł nie podawaj nikomu.

 3. Korzystaj z antywirusa.

  Wiele osób o tym zapomina, jednak jest to bardzo ważne. Dzięki temu można uchronić się przed wirusami czy złośliwym oprogramowaniem. Dbaj również by antywirus był aktualny. Wiele programów jest bezpłatnych.

 4. Nie otwieraj podejrzanych plików i załączników do maila.

  Zwłaszcza, jeśli mają one rozszerzenie *.exe (takie rozszerzenie mają zawsze programy). Jeśli nie wiesz od kogo dostałeś ten plik - usuń maila. 

 5.  Przed logowaniem do banku sprawdź adres strony i certyfikat

           W miejscu, gdzie wpisujesz adres strony internetowej zawsze znajdziesz informację, czy                    strona ma certyfikat bezpieczeństwa - rozpoznasz go po zielonej kłódce. Adres strony                       powinien się rozpoczynać od https://. Sprawdź również czy strona na której jesteś to strona               banku (zdarza się, że przejmowane są podobne domeny, na których dostępne są strony                    wyglądające jak strony banków - w adresie można spotkać wtedy np. bamk.pl zamiast bank.pl            co nie każdy zauważy).

Pamiętaj, jeżeli cokolwiek wzbudza twoje podejrzenia skontaktuj się ze specjalistą lub postaraj się znaleźć więcej informacji czy to na pewno jest poprawne.
Comments