Poradnik OM‎ > ‎

Kąpiele lecznicze.

opublikowane: 21 cze 2013, 07:28 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 21 cze 2013, 07:28 ]

Jedno z zadań Opiekuna Medycznego to wykonywanie kąpieli leczniczych na zlecenie pielęgniarki. Kąpiele takie można wykonywać również w domowej wannie, dlatego warto wiedzieć co dodać do wody, by osiągnąć odpowiedni efekt.

Atopowe zapalenie skóry, podrażnienia skóry – kąpiel z krochmalem.

Wymieszaj szklankę mąki ziemniaczanej z 0,5l zimnej wody, po czym wlej do 3l wrzątku i wymieszaj. Przygotowaną mieszankę wlej do wanny.

Kąpiele solankowe pobudzają układ krążenia, przyspieszają przemianę materii, hamuje rozwój bakterii, zmniejsza napięcie mięśni i zmniejsza ból. Podobnie działają kąpiele siarczane – oczyszczają organizm z toksyn, wywołują przekrwienie skóry i narządów wewnętrznych.  Do takiej kąpieli można zakupić gotową sól uzdrowiskową lub przygotowane mieszanki, które należy stosować zgodnie z opakowaniem.

Na reumatyzm warto przygotować kąpiel jałowcową – w 2l wody zagotować 1 kg młodych gałązek jałowca i garść jego owoców, otrzymany wywar należy dodać do wody.

Poza dbaniem o ciało można również wykonać kąpiele, które dodatkowo będą dbały o zdrowie psychiczne.  Ziołowe olejki dodane do kąpieli wpływają antydepresyjnie i uspokajająco (np. lawenda, melisa, lipa), ale też działają na nerwobóle (wyciąg borowinowy). Podobnie jak z solą uzdrowiskową gotowe preparaty można kupić, ale również można przygotować kąpiel z użyciem właściwych roślin.

 

To tylko niektóre z możliwych zastosowań kąpieli leczniczych, oczywiście ta część poradnika będzie sukcesywnie rozwijana. Jeśli macie własne przepisy na przygotowanie kąpieli leczniczych , prześlijcie je nam, z radością dołączymy wasze materiały do naszego poradnika. Więcej informacji możecie też znaleźć w materiałach źródłowych.


Źródło:

Ciechaniewicz, W. (2006). Pielęgniarstwo - ćwiczenia. Podręcznik dla studiów medycznych. Warszawa: PZWL
http://www.pielegnacja.info/kapiele-lecznicze.php

Comments