Poradnik OM‎ > ‎

Pomoc psychologa i psychiatry.

opublikowane: 10 mar 2013, 13:42 przez Bartosz Mikołajczyk   [ zaktualizowane 10 mar 2013, 13:42 ]
Na początku warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Psychologiem jest osoba, która ukończyła 5 letnie studia magisterskie o kierunku Psychologia, w przeciwieństwie do psychiatry nie jest lekarzem, a więc nie może wystawiać recept, nie może też wykonywać badania palpacyjnego. W związku z tym różnią się też metody pomocy i czasem pacjenci są kierowani przez psychologa do psychiatry i odwrotnie.

    W przypadku szpitali czy DPSów, możemy nasze wątpliwości odnośnie stanu zdrowia psychicznego przekazać właściwemu personelowi, który dalej przeprowadzi wywiad i rozpocznie ewentualne leczenie. Ale co w przypadku, gdy opiekujemy się osobą w domu? Bardzo często jesteśmy osobą, z którą pacjent spędza najwięcej czasu i to my powinniśmy zauważyć ewentualne zmiany zachowania, które mogą być objawami zaburzeń. Brak apetytu, senność, roztargnienie i zapominanie, osłabienie i brak chęci do działania. To przykładowe objawy, z którymi możemy mieć do czynienia, które mogą mieć rożne przyczyny, zupełnie niegroźne mijające bardzo szybko (np. skutki uboczne leków), ale może być to też np. depresja z którą warto jak najszybciej walczyć, tak by podnieść komfort życia danej osoby. O zauważonych objawach warto powiadomić rodzinę i wspólnie podjąć odpowiednie działania.

    Ale wizyta u psychologa może być też bardzo potrzebna dla nas, gdy nie radzimy sobie z problemami w pracy czy życiu osobistym, czy też odczuwamy trudności spowodowane stresem, utratą bliskiej osoby, brakiem motywacji, problemami w relacjach z innymi itp.

    Wizyta u psychologa jest refundowana z NFZ i nie wymaga skierowania (podobnie jak wizyta u psychiatry), jednak nie każda placówka ma podpisaną umowę. Przed umówieniem wizyty warto sprawdzić to na stronie NFZ (http://www.nfz.gov.pl), jeżeli nie będzie tej placówki w wykazie, za wizytę będziemy musieli zapłacić, koszt to najczęściej 50-100 zł za godzinę wizyty. Psycholog wykonując wywiad powinien zapytać o stan zdrowia, przebyte choroby, leki które bierze pacjent i problemy psychiczne w rodzinie. Najczęściej pierwsze konsultacje trwają 1-3 spotkania po których otrzymujemy informację jakie działania należy podjąć by skutecznie poradzić sobie z problemem (np. skierowanie na psychoterapię, do grupy wsparcia, skierowanie do psychiatry lub innego lekarza).

  

    Niestety w naszym społeczeństwie wiele ludzi nie szuka pomocy u tych specjalistów z obawy przed stygmatyzację, nikt przecież nie chce być świrem, albo kimś, kto nie potrafi poradzić sobie z problemami. Jednak warto zmieniać to podejście, zobaczyć, że oni nie tylko wystawiają żółte papiery, ale też mają głównie pokazać nam, jak wielkie zasoby radzenia sobie mamy, które tylko czekają na to by je wykorzystać. Dbanie o higienę psychiczną jest równie ważne co dbanie o pozostałe potrzeby danej osoby.
Comments