Poradnik OM‎ > ‎

Wyjazd za granicę - jak się przygotować?

opublikowane: 16 wrz 2013, 12:33 przez Bartosz Mikołajczyk

Jakiś czas temu jeden z popularnych tygodników opublikował artykuł o pracy opiekunki w Niemczech. Opisywał pracę w tym kraju jako niewolnictwo, mieszkanie w skandalicznych warunkach, zastraszanie itp. Z drugiej strony wiele osób, które wyjechało do Niemiec czy Wielkiej Brytanii jest bardzo zadowolone z pracy. Więcej personelu w stosunku do pacjentów, wyraźniejszy podział ról, zarobki które starczają na komfortowe życie i jeszcze zostaje na koniec miesiąca. Jak jest naprawdę? I tak i tak. Wszystko zależy od nas, od tego jak się przygotujemy i co zrobimy już na miejscu. Dla każdego, kto myśli o wyjeździe publikujemy parę porad, które pozwolą Wam nie popełnić błędów, które popełniły bohaterki artykułu. Porady, które pozwolą zweryfikować czy plan wyjazdu ma szansę realizacji i czy w ogóle jest sens wyjeżdżać.


Dlaczego wyjeżdżam?

Zanim zaczniesz cokolwiek planować zadaj sobie to pytanie. Czy na pewno chcesz przenieść się do innego kraju? Nowy kraj to wiele możliwości, ale też zmiany do których będziesz musiał się przyzwyczaić – jednak nie zawsze możesz zabrać wszystkiego i wszystkich. Może zamiast zmieniać od razu kraj wystarczy zmiana pracy albo miasta? Decyzja o wyjeździe powinna być przemyślana pod każdym względem. Nie podejmuj decyzji z założeniem, że jakoś będzie – nie zawsze jest dobrze.


Gdzie wyjechać?

To pytanie związane jest z kolejnym pytaniem. Czy i jaki znam język obcy? Jeśli znasz niemiecki, rozważaj tylko kraje, w których jest wykorzystywany ten język. Podobnie z każdym innym językiem. Nieznajomość języka powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na nadużycia. Ale nie tylko. Zastanów się jak wyglądała by opieka nad osobą, której nie rozumiesz. Jak zaspokoił/a byś jej potrzeby? Co zrobisz jeśli trzeba będzie wezwać pogotowie? Jak wprowadzisz w życie zalecenia lekarza, którego nie rozumiesz? Jak w aptece zakupisz niezbędne produkty, jeśli nie będziesz w stanie powiedzieć czego potrzebujesz? To kilka sytuacji w których komunikatywna znajomość języka jest konieczna. Jeśli nie znasz języka obcego nie wyjeżdżaj, nie warto. Jeśli nie jesteś pewny/a swoich umiejętności, poważnie się zastanów. Poza tym warto zawsze ze sobą nosić kieszonkowy słownik, który będzie pewnym zabezpieczeniem w sytuacji, gdy nie znasz jakiegoś słowa. Poczytaj też dużo o zwyczajach panujących w danym kraju.


Może wyjazd przez agencję?

Jeśli jesteś przekonany co do kierunku wyjazdu i nie wątpisz w swoje umiejętności językowe możesz rozważyć szukanie pracy przez agencje pracy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą lub nie chcą przejmować się całym procesem szukania pracy. Jest jeden haczyk – często agencje pracy oferują pracę za minimalną stawkę, więc jednak jeśli masz czas lepiej szukać pracy samodzielnie (o tym kolejny akapit). Zanim podejmiesz współpracę sprawdź opinie o agencji w Internecie. Jeśli większość będzie negatywna nie wysyłaj nawet CV. Podobnie omijaj wszystkie firmy, które chcą od Ciebie jakiekolwiek pieniądze za znalezienie pracy – takie agencje nie są rzetelne i po wpłacie często okazuje się, że pracy nie ma i nie będzie. To pracodawca płaci agencji za znalezienie pracownika. Gdy już dojdzie do spotkania rekrutacyjnego nie bój się zadawać pytań. Zapytaj o to jaka jest stawka, ile godzin w tygodniu będziesz pracował/a, w jakich zmianach, czy pracodawca zapewnia mieszkanie lub pomoże w znalezieniu mieszkania, kto ma opłacić przelot/przejazd, jaki będzie zakres obowiązków, jaka jest stawka godzinowa, kiedy płatna i za jaki okres. Pytaj też o to z jakimi pacjentami będziesz pracował/a, czy przerwy są płatne i ile przerwy przysługuje na zmianie, jakie dokumenty są wymagane do rekrutacji i czy mają być przetłumaczone (jeśli tak, to kto ponosi koszty tłumaczenia), czy będą potrzebne referencje i kto ma je zdobyć, kiedy zostanie podpisana umowa. Najlepiej przygotować sobie listę pytań i z nimi udać się na rozmowę rekrutacyjną. Dodatkowo warto pytania przesłać w formie maila do rekrutera, by wszelkie ustalenia miały formę pisemną. Nie bój się pytać i jeśli poczujesz, że agencja unika odpowiedzi na twoje pytania, lub nie możesz doprosić się odpowiedzi zrezygnuj z ich usług, by na miejscu nie okazało się, że praca będzie jednak za miesiąc, za niższą stawkę i w innych warunkach.


Samemu znajdę pracę?

Zanim rozpoczniesz pracę zapoznaj się z tym, jakie dokumenty trzeba mieć, by rozpocząć legalną pracę. Każdy kraj może mieć inne regulacje w tym zakresie. Szukanie pracy warto rozpocząć będąc jeszcze w kraju, lub bezpośrednio na miejscu. Jeśli jednak nie znalazłeś pracy przed wyjazdem zabezpiecz się finansowo no tyle, by mieć na miesiąc życia. Upewnij się, jakie są stawki minimalne w danym kraju. Pamiętaj, że im wcześniej kupisz bilet lotniczy tym on jest tańszy, wszystko też zależy od pory roku – przeloty w lato są zazwyczaj droższe niż te same przeloty na jesieni.


Jadę! Jak się przygotować?

Przede wszystkim warto odłożyć wcześniej kwotę wystarczającą na minimum miesiąc życia w innym kraju. Upewnij się jakie są ceny jedzenia (chociażby sprawdzając ceny na stronie internetowej sieci, które są obecne również w Polsce) i ubrań, jakie są koszty wynajmu mieszkania, komunikacji i na tej podstawie przygotuj odpowiednią kwotę. Zabierz ze sobą tylko najważniejsze rzeczy – dodatkowy bagaż to droższy bilet, a nowe ubrania można kupić czasem za niewiele więcej. Większość rzeczy można relatywnie tanio kupić na miejscu. W wielu krajach bardzo popularne są sklepy z używaną odzieżą prowadzone przez różnego rodzaju fundacje. Zabierz wszystkie niezbędne dokumenty (niektóre, takie jak chociażby dokumenty potwierdzające kwalifikacje warto wcześniej przetłumaczyć). Sprawdź, jak uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Zanim podejmiesz pracę możesz korzystać z EKUZ, którą otrzymasz z NFZ (zakres świadczeń w danym kraju również otrzymasz w oddziale). Zapisz sobie też na wszelki wypadek numer i adres do konsulatu RP – tam pomogą, jeśli sytuacja zmusi cię do powrotu, a nie będzie cię na to stać. Poszukaj też opinii na temat tego czy są w pobliżu miejscowości do której jedziesz sklepy z tanią żywnością. Na miejscu też warto jeden dzień poświęcić na zwiedzanie miasta, szczególną uwagę zwróć na to, co możesz znaleźć w pobliżu – jakie sklepy, usługi. Na miejscu załóż konto w banku – będzie ono potrzebne do przelewania wypłaty. Po przyjeździe nie noś ze sobą gotówki i nie trzymaj jej w mieszkaniu. Większość polskich banków nie pobiera dodatkowych opłat za przewalutowanie na euro lub brytyjskie funty (jednak niektóre banki najpierw przeliczają funty na euro i dopiero na złote, przez co kurs jest niezbyt korzystny), więc spokojnie możesz korzystać z polskiej karty, a w gotówce zabrać tylko niewielką kwotę, którą będzie można zapłacić, jeśli nie będzie możliwa płatność kartą.


Jestem na miejscu. Nie tak miało być...

Co najważniejsze – nie bądź obojętny. Nie pozwól się wykorzystywać! Praca nie jest ważniejsza niż twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli podjąłeś pracę przez agencję poinformuj o zaistniałej sytuacji odpowiednią osobę i domagaj się wyjaśnień lub wyprostowania sytuacji. Możesz poinformować, że w takiej sytuacji opublikujesz za pośrednictwem portali społecznościowych co się wydarzyło. Jeśli jest was więcej nie bójcie się walczyć razem – łatwiej jest wtedy cokolwiek zmienić. Jeśli znalazłeś się w sytuacji jak bohaterki artykułu tygodnika (rodzina u której pracujesz nie daje ci jeść, nie pozwala wyjść z domu, każe robić więcej niż to było ustalone), nie wahaj się porzucić pracy – nie daj się zastraszyć. Masz być pracownikiem, nie niewolnikiem. Takie sytuacje są rzadkie, ale czasem się zdarzają.


Jak utrzymać kontakt z innymi?

Najprostszy sposób to internet i telefon komórkowy. Istnieje na rynku kilka sieci komórkowych, dzięki którym można dzwonić z innych krajów za kilka lub kilkanaście groszy za minutę – najczęściej są to mniejsze sieci, skierowane do imigrantów. Zakup karty SIM powinien być jednym z pierwszych zakupów na miejscu. Pamiętaj, że kartę najlepiej zakupić w salonie operatora lub sklepie, sprzedającym telefony komórkowe – jeśli kupisz kartę od sprzedawcy z ulicy może się okazać, że kupiłeś kartę, której nie da się aktywować. Internet z kolei lepiej kupić u jednego z większych operatorów – daje to większa gwarancję niezawodności.


To większość tego co możemy wam podpowiedzieć. Najważniejsze można podsumować tak: nie bój się pytać, przygotuj się odpowiednio przed wyjazdem, jeśli coś jest nie tak nie siedź cicho. Mamy nadzieję, że wszystkim tym, którzy podejmą decyzję o wyjeździe nasz poradnik pomoże, by ten wyjazd był szansą na poprawę życia. Jednak cały czas mamy nadzieję, że kiedyś wyjazd za granice za pracą nie będzie smutną koniecznością.

Comments